ایزوگام
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

ویژگی ایزوگام باکیفیت

سعید قوتی چهارشنبه 09 تیر 1400 0 نظر

 

این عایق که از قیر و الیاف مصنوعی تولید شده است با استفاده از حرارت بر روی سطوح مختلف می چسبد. از این عایق ها معمولا برای پوشش دیواره کف، بام ساختمان ها و استخرها برای جلوگیری از نفوذ آب بهره گرفته می شود. معمولاً طول عمر ایزوگام های با کیفیت ۱۵ سال است؛

ایزوگام ها  از قیر های صنعتی ۶۰ *۷۰ ، ماده پلیمری اتکتیک پلی پروپیلن APP، یک لایه پشم شیشه، یک لایه پلی استر سوزنی، پودر تالک، پودر مس ۶۰۰ ، فویل آلومینیومی، باند و چسب تهیه شده اند. از نظر ظاهری ابعاد ایزوگام در حدود ۱ * ۱۰ (طول و عرض) بوده و ضخامت آن ها ۳ و نیم تا ۴ میلیمتر است، وزن این عایق ها به صورت تقریبی از ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم به صورت رول است. در ادامه مراحل تولید این عایق به طور مفصل ارائه می شود.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره  با شماره 02146131126 تماس بگیرید یا به لینک مناسب ترین قیمت خرید ایزوگام مراجعه کنید.

 

 

 ایزوگام

 

 

از صفر تا صد تولید ایزوگام

همان طور که می دانید مراحل تولید ایزوگام ها ۵ مرحله دارد؛ در ابتدا مواد خام اولیه وارد شرکت می شود و فرآیند تولید آغاز خواهد شد و محصول نهایی پس از انجام مراحل زیر به دست می آید:

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

بخش اول تولید

برای تولید ایزوگام در ابتدا در کوره بنزا که یک سازه فلزی نزدیک به میکسر است، قیر و اصلاح کننده می ریزند، این مواد با حرارت بسیار زیاد پخته می شوند و با استفاده از یک لوله، محصول پخته شده را به میکسر انتقال می دهند. میکسر در قسمت بالایی خط تولید قرار گرفته است، به تعبیر دیگر در بونزا قیر پالایشگاهی و افزودنی هایی که برای تولید ایزوگام نیاز است، شامل پوشال، گونی، پودر تالک و ... اضافه می شود. تمام مواد با استفاده از میکسر به همراه کلنگ مخلوط می شوند. هر چقدر این فرآیند طولانی تر شود قیر رقیق تر و مرغوب تری به دست می‌ آید، بعد از انجام این عملیات در میکسر شیره قیر به تشت انتقال داده می شود.

بخش دوم تولید

تاکنون هر آن چه گفته شد برای تولید قیر بود، در ابتدای خط تولید ایزوگام بخش های وجود دارد که در آن تیشو و پلی استر نگهداری می شود. انباری که در آن پلی استر نگهداری می شود از دو میله اهرمی بزرگ تشکیل شده است؛ الیاف پلی استری و همین طور رول های ضخیم تیشو به دور این میله ها پیچیده می ‌شوند. ورقه های الیاف نیز در یک راستا با آن ها جفت می شوند. این مرحله یکی از مهمترین قسمت هایی است که باید در آن دقت کافی به کار گرفته شود، لایه ها و منسوجات واحدی را تشکیل می دهند بقیه مراحل تولید به دنبال این مرحله قرار می گیرند؛ حدود ۳۰ تا ۵۰ متر لایه منسوجات در قسمت پشت دستگاه قرار می گیرند.

 

بخش سوم تولید

در بخش سوم تولید ایزوگام با قرار گرفتن دقیق الیاف پلی استر و تیشو و ادغام شدن آن ها با یکدیگر این منسوجات را به تشت قیر می اندازند، یکی دیگر از مراحل مهم عبور منسوجات قرارگیری لایه های پلی استر تیشو است که تمرکز بالایی را می طلبد. تمام این الیاف باید به خوبی به قیر آغشته شوند، بعد از خارج شدن منسوجات از تشت قیر توسط دستگاه، فویل آلومینیومی ب آن ها چسبانده می شود .

 

 

 ایزوگام

 

 

بخش چهارم تولید

در مرحله چهارم لایه های ایزوگام تولید شده باید خنک شوند، به همین دلیل در اب قرار می‌ گیرند و بعد از انجام این مرحله توسط غلتک ها خشک شده و رطوبت آن را به طور کامل از بین می رود.

 

بخش پنجم تولید

در مرحله پنجم تولید ایزوگام، زمانی که محصول خشک می شود باید لایه خارجی و داخلی ان با استفاده از  پرس نایلکس پوشیده می شود. به طور کلی اگر ایزوگام فویلدار باشد دیگر نیازی نیست که هر دو طرف عایق را با استفاده از نایلکس پوشاند، زیرا فویل یا پودر تالک یک لایه محافظ برای نگهداری عایق است. طی این مراحل محصول به ریل ذخیره سازی وارد می شوند، در آسانسوری که آن ها را برای ذخیره سازی هدایت می کند قرار بگیرند، در هر قسمت حدود ۳۰ تا ۵۰ متر عایق ذخیره می شود.

 

پس از طی این مرحله ایزوگام آماده رول شدن است، یک دستگاه اتوماتیک در انتهای خط تولید وجود دارد که این کار را برای افراد بسیار راحت تر می کند؛ زمانی که لایه آماده منسوجات آغشته به قیر وارد رول کن می شود، به اندازه ۱۰ متر به دوره یک میله مخروطی شکل می گردد، سپس توسط تیغ های بریده می شود. تمام این مراحل به صورت اتوماتیک قرار می گیرد، اما در مرحله برچسب زنی و لیبل عوامل انسانی در آن دخیل هستند.

 

 

 

 ایزوگام

 

 

مزایای استفاده از ایزوگام

ایزوگام استحکام پذیری خوبی دارند و تمام درز های سطح را پوشش می دهند.

از نظر مقاومت نیز در برابر پانچ استاتیکی و ضربات بسیار قوی هستند.

در اثر فشار هیدرواستاتیکی و پارگی مقاوم شده اند.

استفاده از آن ها بسیار کم هزینه تر و نسبت به سایر روش های عایق کاری مقرون به صرفه است.

در زمان بارش برف هیچ احتیاجی به برف روبی نیست.

مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما خواهد داشت.

 

اجرای آن نسبت به سایر روش های عایق کاری بسیار ساده تر است.

استفاده از آن به محیط زیست آسیب نمی رساند و آلودگی هوا را تشدید نمی کند.

مقاومت بالایی در برابر اشعه یو وی UV دارد.

وزن ایزوگام نسبت به سایر روش های عایق کاری کمتر است و بار اضافی بر روی سقف تحمیل نمی ‌کند.

به دلیل وزن کم و مقاومت بالا جز عایق های کامل برای استفاده در پشت بام ها، حمام، دستشویی، پی ساختمان، استخرها، تونل های آبیاری، سردخانه ‌ها، لوله های انتقال نفت و گاز استفاده می شود.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

انواع ایزوگام موجود در بازار

به طور کلی دو نوع ایزوگام در بازار موجود است که یکی از آن ها ضخامت ۳۰ میلیمتری و دیگری ضخامت ۳ و نیم تا ۴ میلیمتر دارد. به حالت اول ایزوگام تک لایه و به حالت دوم ایزوگام دولایه می گویند.

ایزوگام های تک لایه و دولایه به دو صورت با روکش آلومینیومی و بدون روکش آلومینیومی عرضه می ‌شود. معمولاً افرادی که قصد دارند که از این عایق ها برای سطوحی مانند پشت بام استفاده کنند بهتر است که از نوع آلومینیومی آن استفاده می کنند، زیرا آلومینیوم عایق را در برابر تابش نور خورشید و گرما ایمن نگه می دارد، به ایزوگام ها اصطلاحاً ایزوگام فویل دار می گویند.

 

معمولاً افرادی که قصد عایق کاری سرویس‌های بهداشتی و دیوارها را دارند، بهتر است که از نوع بدون روکش آن استفاده کنند که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر است. ایزوگام ها از نظر تولید به دو دسته زمستان و تابستان تقسیم می شوند؛ هر کدام از ان ها را باید در فصل مناسب نصب کرد. اگر این عایق ها بیش از یک سال در انبار نمایندگی بمانند خاصیت خود را از دست خواهند داد.

 

 

 

 ایزوگام

 

 

 

انواع ایزوگام از نظر روکشی

به طور کلی ۴ نوع ایزوگام از نظر روکشی وجود دارد که به این شرح است: 1- بدون روکش 2- با روکش آلومینیوم 3- روکش ماسه یا سنگ ریزه 4- طرح دار رنگی.

کاربرد این عایق با روکش آلومینیومی بیشتر در جاهایی است که سطح با نور خورشید ارتباط مستقیم دارد. تولید کنندگان از یک لایه پلی استر سوزنیف یک لایه تیشو، نخ غیر اشباع‌ شده، قیر و اصلاح کننده هایAPP   ، این عایق در قسمت خارجی با استفاده از روکش آلومینیومی و در قسمت داخلی با استفاده از یک نایلکس پوشیده شده است. زمانی که در ایزوگام از روکش آلومینیومی استفاده می شود، حدود ۸۵ درصد از گرما را دفع خواهد شد و همین طور فویل الومینیومی از لایه اصلی ایزوگام در برابر اشعه  UV محافظت می کند.

 

ایزوگام ماسه و سنگ ریزه دار برای عایق کاری جاهای مختلفی استفاده می شود؛ این عایق در طرح ها و رنگ های متنوع در بازار وجود دارند و معمولاً برای زیباسازی نمای ساختمان ها و مکان های مختلف از آن ها بهره گرفته می شود. مواد اولیه که در ایزوگام ماسه و سنگریزه استفاده شده است شامل یک لایه پلی استر سوزنی، یک لایه تیش اشباع شده با قیر و اصلاح کننده های A.P.P است که در سطح خارجی با استفاده از پوکه معدنی و سطح داخلی آن با استفاده از نایلکس پوشیده شده است. این پوشش برای عایق کاری پشت بام ها، کف آشپزخانه، حمام، دیواره های استخر و مخزن اب بسیار مناسب است.

عایق های بدون روکش که اصطلاحاً به آن ها ایزوگام ساده یا پودری نیز گفته می شود، برای مقاوم کردن سرویس‌های بهداشتی، پی ساختمان و ... در برابر آب و رطوبت کاربرد دارند. هیچ وقت نباید از ایزوگام های تک لایه برای پشت بام ها استفاده کرد ،زیرا کارایی خاصی ندارند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

ایزوگام های استاندارد

ایزوگام ها از نظر کیفیت و مرغوبیت بسیار متنوع هستند؛ انواع تقلبی آن ها نیز در بازار به وفور یافت می شود، بنابراین سازمان استاندارد مشخص کرد که بر روی رول های عایق نشانه ‌گذاری انجام شود که انواع با کیفیت و مرغوب با انواع تقلبی متمایز شود. این نشانه گذاری بر روی رول ها به فاصله دو متر روی فویل پلی اتیلنی عایق جا می شود. به غیر از نشانه گذاری باید بر روی رول ها نوع عایق رطوبتی، تاریخ تولید، وزن به کیلوگرم، ضخامت بر حسب میلی متر چاپ شود.

 

 

 ایزوگام

 

 

 

ویژگی های ایزوگام مرغوب و استاندارد

همان طور که اشاره کردیم کارخانه‌ های مختلف اقدام به تولید ایزوگام ها می کنند، در این راستا ایزوگام های نامرغوب و غیر استانداردی در بازار موجود هستند، به همین دلیل تشخیص عایق مرغوب و استاندارد با عایق های تقلبی کمی دشوار است. در ادامه به تعدادی از روش های تشخیص یک عایق مرغوب و استاندارد اشاره می ‌کنیم:

 

 • برچسب هایی بر روی این عایق های مرغوب وجود دارد، شامل مشخصات کامل تولید کننده، تاریخ تولید عایق، نوع عایق، علامت استاندارد و... است.
 • معمولاً در عایق های نامرغوب و غیر استاندارد از پلیمر و قیر استفاده نمی شود، بلکه برای تولید آن ها از پودرهای معدنی یا مواد غیر پلیمری استفاده می شود، به همین دلیل بوی بسیار نامطبوعی همچون بوی گازوئیل صنعتی یا مازوت را دارند. با لمس قسمتی از لایه خارجی و بدون پوشش ایزوگام نامرغوب به راحتی می توان ذرات و دانه های سیاهی که در ان ها به کار رفته است را تشخیص داد، زیرا به دست می چسبند.
 • معمولاً برای عایق کردن سرویس های بهداشتی از عایق های پودری درجه یک بهره می گیرند.
 • اندازه گیری کردن ضخامت لایه عایق نسبت به ضخامت لایه عایق درخواستی
 • ضمانت و گارانتی ایزوگام ها

تمام محصولات تولیدی حاوی استاندارد ملی، استاندارد رینگفلد انگلستان، TUV اتریش و استاندارد CE اروپا هستند. تمام محصولات به مدت ۱۰ سال ضمانت دارند و توسط بیمه نیز حدود ۵ سال ضمانت می شوند.

 

 

 

 ایزوگام

 

 

نکات طلایی در انتخاب ایزوگام مرغوب و استاندارد

در انتخاب ایزوگام مرغوب باید حتماً به نکاتی همچون دولایه تیشو و پلی استر توجه شود؛ تمامی مشخصات محصول بر روی آن ذخیره شده باشد.

تمام عایق ها باید حاوی نشانه استاندارد باشند.

از هر نظر سلامت عایق باید تضمین شود؛ توجه به پاشنه عایق نیز بسیار مهم است، اگر شکسته باشد عایق مرغوب نیست.

بهتر است برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به سرویس های بهداشتی از عایق های دولایه پودری استفاده شود.

عایق های تهیه شده حتما باید درجه یک باشند.

 

داشتن ضمانت نامه کتبی شرکت و بیمه نامه الزامی است.

انتخاب عایقی که متناسب با آب و هوای منطقه باشد.

توجه به مورد استفاده قرار گرفتن ایزوگام همانند استفاده از آن ها برای پشت بام، دیوار حمام، دستشویی، سدها، پی ساختمان، استخر، لوله های انتقال نفت و گاز و...

خرید ایزوگام از مراکز معتبر و استفاده از گارانتی آن

بعضی از تولید کنندگان از وزن ایزوگام ها کم می ‌کنند؛ معمولاً وزن رول ها بالای ۳۷ کیلو گرم است، اگر کمتر باشد مطمئناً مرغوبیت کافی را ندارد.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

شرایط حمل و نقل ایزوگام ها

بهتر است در زمان حمل این عایق ها رول ها به صورت عمودی قرار بگیرند.

در زمان تخلیه بار به هیچ عنوان نباید رول ها را پرتاب کرد؛ با دقت کامل باید این جابجایی انجام شود.

اگر رول ها با دقت جابجا شوند، پارگی در پاشنه و متن عایق ایجاد نمی شود؛ رول هایی که در قسمت لبه پارگی دارند مرغوب و قابل استفاده نیستند.

حداکثر زمانی که می توان از رول‌های ایزوگام نگهداری کرد، یک سال است. بعضی از رول ها از لحاظ زمان و فصل مشخصی باید استفاده شوند.

این رول ها باید از سر یا ته در انبار نگهداری شوند.

 

 

 

 ایزوگام

 

 

 

نکات طلایی در نگهداری و انبارداری ایزوگام ها

سطح محلی که از رول ها نگهداری می شود باید کاملاً صاف باشد.

حتماً در انبار باید هوایی بین ۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد حاکم باشد و از گرم شدن بیش از حد دمای انبار جلوگیری شود؛ حتی الامکان انبار باید دارای سقف باشد.

رول های عایق رطوبتی باید برای نگهداری به صورت ایستاده بر روی یک سطح صاف کنار یکدیگر باشند؛ روی هم قرار گرفتن آن ها ممکن است باعث خرابی شود.

 

مراحل نصب ایزوگام

به منظور استفاده حداکثری از کارآیی ایزوگام باید نکات مهمی را در زمان نصب آن رعایت کرد، در ادامه این نکات را عنوان می کنیم:

برای قرارگیری ایزوگام و عایق بندی ابتدا باید سطح مورد نظر صاف، تمیز و خشک باشد. اگر ترک هایی بر روی سطح وجود دارد باید با استفاده از دوغاب رفع شود.

برای بالا بردن کارایی عایق رطوبتی باید سطح کار با استفاده از یک پرایمر قیر زود خشک شود، برای بالا بردن چسبندگی این عایق باید اندود گردد.

سطح کار خصوص در پشت بام ها باید شیب داشته باشد که آب جمع نشود حدودن از شیب ۵ درصد برای پشت بام ها استفاده می کنند این شیب در زمان بارندگی کمک می کند که آب به طور کامل از روی ایزوگام تخلیه شود این کار باعث می شود که دوام عایق بندی بیشتر شود.

حرارت مناسب برای چسباندن عایق به سطح بالای 185 سانتی گراد دمای کمتر از این مقدار باعث می شود که اجرای عایق کاری به خوبی انجام نگیرد و به اصطلاح بعد از زمانی سطح، ایزوگام را پس دهد.

نصب ایزوگام ها در محیط های نامناسب همچون مکان هایی که رطوبت بالایی دارند و مکان هایی باران و برف در سال زیاد است به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

نحوه اجرای ایزوگام و تاثیر آن بر روی بالا رفتن کارایی

هر آن چه که تاکنون گفته شد تنها ۳۰ درصد از کیفیت ایزوگام را شامل می شود ۷۰ درصد دیگر که مربوط به کیفیت آن مربوط به نحوه اجرا و نصب آن است، بنابراین افراد متخصصی باید برای این کار انتخاب شوند. اگر کارگران متخصص نصب و اجرای این کار را انجام ندهند و نحوه نصب به درستی انجام نگیرد عایق بیش از یکسال کارایی نخواهد داشت.

صادرات ایزوگام

شرکت های معتبر ایرانی برای تامین نیازهای کشورهای همسایه نظیر افغانستان، تاجیکستان، ارمنستان، عراق و همین طور کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی ایزوگام های استاندارد و درجه یک را صادر می کند. ایزوگام ها برای صادرات حتما باید حاوی استاندارد های جهانی CE, LAF , ISO, TUV دارا باشد؛ تمام محصولات باید ضمانت نامه کتبی و بیمه داشته باشند. معمولاً این محصولات به طور ویژه و سفارشی برای کشورها تولید شده و برای آن ها ارسال می ‌شود.

 در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

نظرات

نظر بگذارید

بالا