قیمت آسفالت به مکانی که قرار است عملیات آسفالت روی آن اجرا شود بستگی دارد.
تصویر شاخص مقاله یمت آسفالت و عوامل موثر بر آن
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

قیمت آسفالت

سعید قوتی شنبه 12 تیر 1400 8 نظر

آسفالت یک ماده ی عایق و نفوذ ناپذیر است که برای آب بندی و عایق کاری سطوح مختلف از آن استفاده می شود. رایج ترین استفاده آسفالت همان روکش کردن جاده ها و خیابان ها می باشد که همه ی شما با آن آشنا هستید. 

شاید برایتان جالب باشد که آسفالت در گذشته به صورت طبیعی و بدون دخالت انسانی به وجود می آمد. به این صورت که از زیر لایه های سنگ و ماسه ای که در زیر زمین قرار داشتند، یک ماده ی چرب بیرون می آمد و روی آن سطح را می پوشاند. اما در حال حاضر این ماده به صورت صنعتی در کارخانه های مختلف ساخته می شود. آسفالت انواع مختلفی دارد و قیمت آن هم با توجه به نوع و کاربردی که دارد مشخص می شود. 

برای آشنایی بیشتر با این ماده با ارزش، و عوامل موثر بر قیمت آسفالت تا انتهای مطالب همراه ما باشید. 

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

آسفالت چیست؟

آسفالت نوعی ماده ی چسبنده است که از ترکیب موادی مثل سنگ، شن، ماسه و... با قیر به وجود می آید. آسفالت معمولا برای روکش کردن جاده ها و خیابان ها، ساختن باند فرودگاه ها، عایق کردن پشت بام ها و... مورد استفاده قرار می گیرد. آسفالت هم به صورت صنعتی در کارخانه ها ساخته می شود و هم منابع طبیعی دارد. یکی از مهم ترین منابع طبیعی آسفالت جهان در جزیره ترینی هند واقع شده است.

یکی از مهم ترین مزیت های آسفالت این است که امکان بازیافت صد درصدی آن وجود دارد.

 

تاریخچه آسفالت

واژه ی آسفالت یک کلمه ی فرانسوی به معنای بتن آسفالتی می باشد که در ایران هم به صورت مختصر به آن آسفالت می گویند. 

ماده ی آسفالت سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. تا جایی که طبق گفته کارشناسان، برای اولین بار در سال 604 قبل از میلاد اولین جاده با روکش آسفالت ساخته شده است. اولین کسی که عملیات آسفالت جاده را اجرا کرد فردی به نام جان متکالف (John Metcalfe) بود. به تدریج عملیات آسفالت با پیشرفت و تکامل هایی همراه بود و در سال 1820، دو مهندس به نام جان لودون مک آدام و توماس تلفورد ایده ی ساخت جاده با یک لایه قیر را ارائه دادند. در واقع می توان گفت این دو مهندس اسکاتلندی آسفالتی که امروز می بینیم را ابداع کرده اند. 

در اواخر سال 1900 با توجه به افزایش تردد ها و سنگین شدن ترافیک های شهری، کارشناسان به دنبال راهی برای افزایش مقاومت و دوام آسفالت ها می گشتند. آن ها در طی آزمایشات فراوان متوجه شدند که استفاده از ترکیبات گوگردی می تواند تا حد بالایی به افزایش مقاومت آسفالت کمک کند. همچنین برای افزایش قدرت چسبندگی آسفالت از یک سری مواد اصلاح کننده، و برای کاهش امکان ترک خوردن آسفالت از مواد سنتزی استفاده کردند. 

امروزه آسفالت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و از مقاومت و ماندگاری قابل قبولی برخوردار است.

انواع مختلف آسفالت

آسفالت با توجه به مواد تشکیل دهنده و نحوه ترکیب آن ها، و همچنین کاربردی که قرار است داشته باشد به سه دسته کلی تقسیم می شود. این سه دسته شامل آسفالت گرم، آسفالت سرد و آسفالت حفاظتی می باشد که در ادامه به بررسی کامل آنها می پردازیم.

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

ویژگی های آسفالت گرم

آسفالت گرم به نوعی از آسفالت گفته می شود که مواد تشکیل دهنده آن به صورت گرم با قیر ترکیب می شوند و برای استفاده هم باید به صورت گرم در ناحیه مورد نظر کشیده شود. آسفالت گرم در دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

آسفالت رویه: نوعی از آسفالت گرم است که به عنوان روکش بالایی در عملیات آسفالت کردن خیابان ها به کار می رود. از آنجایی که این لایه در تماس مستقیم با عوامل فیزیکی و جوی می باشد، باید به گونه ای ساخته شود که در مقابل تغییرات ناگهانی آب و هوا، و همچنین بارندگی های شدید و یخبندان مقاوم باشد و ترک نخورد. از طرفی دیگر باید بار سنگین ترافیک و تردد خودروهای مختلف را تحمل کند. 

آسفالت آستر: این نوع آسفالت در میان لایه ای از آسفالت رویه و لایه ای از اساس قیری مورد استفاده قرار می گیرد. البته در برخی کاربرد ها از لایه اساس قیری استفاده نمی کنند و آسفالت آستر مستقیما روی ماسه آسفالت قرار می گیرد.

اساس قیری: نوعی از آسفالت گرم است که در اولین لایه روسازی از آن استفاده می کنند. در این نوع آسفالت نسبت به دو نوع قبلی، از مقدار قیر کمتری استفاده می شود و در عوض مصالح به کار رفته در آن دانه درشت تر هستند.

ماسه آسفالت: این نوع آسفالت ترکیبی از ماسه طبیعی و ماسه شکسته است که با قیر مخلوط شده اند. از این نوع آسفالت معمولا برای ترمیم آسفالت های قدیمی استفاده می شود و ضخامت آن بیش از 15 میلی متر است. 

آسفالت متخلخل: در این نوع آسفالت از قیر خالص اصلاح شده و مصالح سنگی استفاده می شود. این نوع آسفالت برای لایه های روساز و یا رویه استفاده نمی شود. ضخامت آسفالت متخلخل بین 25 تا 45 میلی متر می باشد.

 

ویژگی های آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی چندین نوع مختلف دارد که هر کدام در کاربرد های متنوعی استفاده می شوند. کاربرد های این آسفالت از یک قیرپاشی ساده گرفته تا روکش های سطحی متغیر است که هر کدام دارای ویژگی های مخصوص خود هستند. به طور کلی آسفالت حفاظتی به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • آسفالت حفاظتی تک لایه: از این نوع آسفالت به عنوان یک روکش بسیار ارزان و مقرون به صرفه برای نگهداری سطوح مختلف استفاده می شود.

 • آسفالت حفاظتی چند لایه: این نوع آسفالت از ترکیب شدن چند باره مصالح سنگی و قیر به وجود می آید.

 • آسفالت حفاظتی نازک: این نوع آسفالت به عنوان روکش برای نگهداری از باندهای فرودگاهی یا خیابان های داخل شهر استفاده می شود.

 • اندود های آب بند: این نوع آسفالت برای ترمیم قسمت هایی از جاده که کمی ترک خورده اند استفاده می شود. باعث می شود که از نفوذ آب به داخل آسفالت و متلاشی شدن آن جلوگیری شود.

 • آسفالت قیرابه ای: این نوع آسفالت برای نگهداری از بزرگراه ها و خیابان هایی که ترافیک سنگینی دارند استفاده می شود. در واقع با این آسفالت مقاومت خیابان و جاده را بیشتر می کنند.

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

ویژگی های آسفالت سرد

آسفالت سرد ترکیبی از مصالح سنگی و قیر محلول می باشد که در دمای محیط و بدون گرم شدن با هم مخلوط می شوند. در بعضی موارد شاید کمی قیر را گرم کنند اما سایر مصالح در همان دمای محیط ترکیب می شوند. 

برای ساخت این نوع آسفالت، باید تمام مصالح سنگی کاملا خشک و عاری از رطوبت باشند. آسفالت سرد کاربردهای فراوانی دارد و اکثرا برای پر کردن نواحی آسیب دیده یا تخریب شده مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

عوامل موثر در ساخت یک آسفالت خوب و مرغوب

برای ساختن یک آسفالت خوب و با کیفیت باید به مواردی دقت شود که عبارتند از:

 • باید مناطق سست شناسایی شود و مطمئن شوید که زمین آن منطقه در آینده نشست نخواهد کرد. همچنین آن منطقه نباید آهکی باشد.

 • هر چقدر که دانه های به کار رفته در آسفالت اندازه های هماهنگی داشته باشند، کیفیت آسفالت بدست آمده بهتر خواهد بود.

 • قبل از شروع عملیات آسفالت باید در محل مورد نظر از سموم آفت کش استفاده شود. 

 • قبل از ریختن آسفالت و بعد از آن باید سطح مورد نظر توسط غلتک کاملا یکنواخت شود. 

 • در مکان هایی که ترافیک سنگین است یا محل عبور ماشین های سنگین می باشد باید از بتن به عنوان زیر ساز استفاده شود. 

 

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

 

عوامل موثر در انتخاب نوع آسفالت

برای انتخاب نوع آسفالت باید در مرحله اول به حجم ترافیک شهری منطقه مورد نظر توجه شود. همچنین نوع خاک و میزان سستی آن هم بسیار اهمیت دارد. معمولا قبل از انجام عملیات آسفالت، کارشناسان تحقیقات فراوانی روی آن منطقه انجام می دهند تا بهترین نوع آسفالت را انتخاب کنند.

آسفالت باید به گونه ای اجرا شود که هم کاملا صاف و یکنواخت باشد، و هم مقاومت خوبی داشته باشد. اگر عملیات آسفالت به خوبی انجام شود با گذشت سالیان سال هم به همان شکل اولیه باقی خواهد ماند. در هنگام آسفالت کردن جاده ها باید سه مورد مهم زیر به صورت کاملا اصولی انجام شوند:

1. شالوده: در این مرحله باید زیرسازی جاده با مواد جامد انجام شود. زیرساز باید کاملا محکم باشد و به هیچ عنوان جابجا نشود. برای ساخت زیرساز معمولا از سنگ ریزه های زبر استفاده می شود.

2. روکش: روکش خیابان باید کاملا متراکم بوده و ضخامت مناسبی داشته باشد. ممکن است گاهی آسفالت یک خیابان را ببینید که کاملا صاف و یکدست می باشد و گمان کنید که از کیفیت خوبی برخوردار است. اما خوب است بدانید که صاف بودن و یکنواختی نشانه ی مرغوب بودن آسفالت نیست و میزان ضخامت آن هم مهم است. اگر روکش از ضخامت کمی برخوردار باشد در مدت زمان کمی ترک خورده و متلاشی می شود.

بهترین روش آسفالت کردن این است که ضخامت زیرسازی 50 میلی متر و ضخامت لایه های رویی 40 میلی متر باشد. 

3. زه کشی: بارش شدید برف و باران و جاری شدن آب در خیابان ها ممکن است به آسفالت آسیب بزند. زمانی که خیابان از شیب مناسبی برخوردار باشد آب روی آن جمع نخواهد شد و احتمال صدمه دیدن آسفالت کمتر است. بهترین کار این است که ارتفاع شیب در هر 30 متر از خیابان 460 میلی متر باشد. زه کشی باید به گونه ای باشد که آب در لبه آسفالت جمع نشود.

برای اینکه آسفالت دوام خوبی داشته باشد، باید نظارت کاملی روی عملیات اجرای آن انجام شود. همچنین استفاده از مواد و مصالح مرغوب در ساخت آسفالت، نقش بسیار مهمی در مقاومت و ماندگاری آن دارد.

 

 

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

 

عوامل موثر بر قیمت آسفالت

عملیات اجرای آسفالت معمولا توسط شرکت های پیمانکاری انجام می شود. قیمت آسفالت یکی از موارد مهمی است که هم برای شرکت های راه سازی و پیمانکاران، هم برای افراد معمولی که قصد آسفالت کردن بخشی از ساختمان یا محیط اطراف آن را دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

برای بررسی قیمت آسفالت اول باید به مکانی که قرار است عملیات آسفالت روی آن اجرا شود توجه کرد. زیرا یقینا آسفالت کردن یک مکان مثل باند فرودگاه یا یک بزرگراه با آسفالت کردن پشت بام یک ساختمان مسکونی بسیار متفاوت است. عامل مهمی مثل زیرسازی برای هر کدام از این مکان ها متفاوت است و از طرفی هم نقش مهمی در تعیین قیمت آسفالت دارد.

برای اجرای عملیات آسفالت در راه سازی از غلتک ها و تجهیزات مختلفی استفاده می شود که زیرسازی به خوبی انجام شود. اما این کار ها برای آسفالت کردن پشت بام یا مثلا پارکینگ منازل لازم نیست. هر کدام از تجهیزاتی که به کار برده می شود باعث افزایش هزینه ها خواهد بود.

از طرفی دیگر برای مکان هایی مثل باند فرودگاه ها از یک لایه سیمان هم استفاده می شود که طول عمر آن را افزایش دهد. و همین مورد باعث می شود که هزینه های آسفالت کردن باند فرودگاه بیشتر شود.

مهم ترین عامل موثر بر قیمت آسفالت، میزان مساحتی است که قرار است آسفالت شود. بدیهی است که هر چه متراژ بیشتر باشد، میزان مواد مصرفی و تعداد نیروی کار و ماشین ها و تجهیزات هم بیشتر می شود. بنابراین هزینه های کلی به همان نسبت افزایش خواهد یافت. همچنین هر چقدر که ضخامت آسفالت بیشتر شود قیمت آن هم بیشتر می شود. معمولا برای خیابان هایی که قرار است ترافیک سنگینی را تحمل کنند، ضخامت آسفالت کار شده بیشتر خواهد بود.

عامل مهم دیگر در تعیین قیمت آسفالت، نوع قیری است که در تولید آن استفاده شده است. مرغوب ترین نوع قیر 60 الی 70 درصد نفوذ ناپذیر است و معمولا برای ساخت جاده ها به کار می رود. قیر دمیده میزان نفوذ ناپذیری کمتری دارد و قیمت آن هم کمتر است. استفاده از قیر دمیده برای روکش کردن کف پارکینگ و حیاط مقرون به صرفه تر می باشد. 

 

 قیمت آسفالت و عوامل موثر بر آن

 

آسفالت کردن ناحیه ای که هموار و مسطح باشد به نسبت راحت تر است و وقت و انرژی کمتری از نیروی کار می گیرد. به همین دلیل هزینه آسفالت کردن اینگونه مناطق کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که نقش مهمی در قیمت آسفالت دارد، مرحله زیرسازی آن می باشد. اگر یک ناحیه برای اولین بار قرار باشد آسفالت شود، مراحل زیرسازی آن بیشتر بوده و هزینه های زیادی صرف خواهد شد. 

مراحل مختلف زیرسازی شامل شیب سازی، هموار سازی سطوح، از بین بردن ریشه های گیاهان و بوته ها، از بین بردن سنگ ها و... می باشد. طبیعتا هر چقدر که ناحیه مورد نظر ناهموار تر باشد مراحل زیرسازی سخت تر خواهد شد و زمان بیشتری برای آن نیاز است. بنابراین هزینه ی آن هم بیشتر خواهد شد.

 

مواد تشکیل دهنده آسفالت در هر منطقه ی آب و هوایی واکنش مختلفی از خود نشان می دهند و ممکن است با گذشت زمان نیاز به ترمیم داشته باشند. هزینه ی اجرای آسفالت کاری برای کاربرد های ترمیمی با توجه به میزان آسیب وارد شده و تعمیرات مورد نیاز متغیر خواهد بود.

لازم به ذکر است هر چقدر زیرسازی بهتر انجام شود، امکان خراب شدن آسفالت کمتر شده و هزینه های تعمیر هم وجود نخواهد داشت. بنابراین بهتر است زیرسازی به صورت تمام و کمال انجام شود.

ترمیم کردن آسفالت ممکن است شامل ترک گیری، اصلاح شیب، جدول گذاری و موارد این چنینی باشد. معمولا در مناطقی که آب و هوای سردتری دارند آسیب های بیشتری به آسفالت وارد می شود. در این مناطق سرما و یخبندان باعث ایجاد ترک های عمیق بر سطح آسفالت می شود که گاهی ترمیم آن بسیار هزینه بر است. 

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با هولدینگ آرک گستر با  شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

برخی از پیمانکاران قیمت آسفالت را بر اساس تراشه آسفالت و برخی دیگر بر اساس وزن آسفالت و یا متراژ آن محاسبه می کنند. معمولا در کارهای سنگین مثل آسفالت کاری خیابان های طولانی یا ساخت پل ها، هزینه ی آسفالت با توجه به وزن آن بر اساس تن برآورد می شود. وزن آسفالت با توجه به مصالح سنگی به کار رفته در آن متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت برای روکش کردن هر متر مربع از ناحیه مورد نظر، حدود دو هزار و دویست کیلوگرم آسفالت به کار می رود. 

اما گاهی پیش می آید که قیمت تراشه ی آسفالت را مبنای محاسبات قرار دهند. قیمت هر تراشه آسفالت در کارخانه های مختلف با هم متفاوت است. 

اگر مبنای محاسبه ی قیمت بر اساس متراژ باشد، برای متراژ های زیر دویست متر به صرفه نخواهد بود. این روش برای متراژ های بالا مناسب است؛ زیرا معمولا برای متراژ های بالای 500 متر مربع تخفیفاتی در نظر گرفته می شود و مقرون به صرفه تر است. 

 

البته در زمان برآورد کردن هزینه ها باید به این نکته هم توجه کنیم که در برخی مکان ها امکان استفاده از ماشین آلات و تجهیزات وجود ندارد و باید تعداد نیروی کار را افزایش داد. بنابراین میزان دستمزد های پرداختی بیشتر می شود. 

بعضی از شرکت های راه سازی و پیمانکاران، در کنار آسفالت خدمات دیگری هم ارائه می دهند که همگی روی قیمت اجرای عملیات تاثیرگذار است. 

 

نظرات

نظر بگذارید

بالا