ما در این مقاله می خواهیم درباره نکات کلیدی که در قیرگونی ساختمان ها باید رعایت شود مطالبی را عنوان کنیم، به شما پیشنهاد می‌ کنیم که همراه ما باشید.
قیرگونی
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

قیرگونی ساختمان

سعید قوتی شنبه 12 تیر 1400 0 نظر

بسیاری از افراد ممکن است این تجربه را داشته باشند که با بارش باران سقف منزل آن ها نم کشیده و جلوه ایی بد به نمای داخلی ساختمان می دهد. مهندسین بروز این مشکل را به دلیل بارندگی های سالانه و رطوبت می دانند نم و رطوبت ساختمان ها و دکوراسیون داخلی را فرسوده می کند، به همین دلیل است که در اجرای قیرگونی باید نکات کلیدی رعایت شود که ساختمان از عایق بهتری برخوردار باشد. معمولاً از این روش برای عایق کردن ساختمان ها از هر گونه نم و رطوبت استفاده می شود.

 برای عایق کاری نیاز است که سطوح متفاوتی از ساختمان همچون سقف، کف سرویس های بهداشتی مانند اطراف حمام و دستشویی بیش از جاهای دیگر عایق شود. بیشترین عایق کاری معمولاً برای سطوحی است که تماس بیشتری با آب و رطوبت دارند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

بسیاری از افراد اجرای قیرگونی را به منظور عایق کاری ساختمان ها از روش های قدیمی می دانند، اما امروزه کماکان از آن به دلیل پایین بودن هزینه ها نسبت به ایزوگام استفاده می شود. معمولاً افرادی که در اجرایی عایق کاری خبره هستند، بیشترین وقت خود را بر روی کف سرویس های بهداشتی، آشپزخانه، سقف ساختمان می گذارند، مصالحی که برای این کار استفاده می ‌شود قیروگونی است. 

 قیرگونی

 

تفاوت قیرگونی و ایزوگام

همان طور که می ‌دانید استفاده از قیرگونی از روش های سنتی است؛ موادی که در آن استفاده می‌ شود همانند ایزوگام، قیر درجه یک است. از گونی برای تثبیت کردن قیرها استفاده می شود، اما در ایزوگام به جای گونی از الیاف مصنوعی استفاده می کنند. به طور کلی سه روش برای عایق کاری ساختمان ها با استفاده از قیر و گونی وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. استفاده از ۳ لایه قیر، ۲ لایه گونی
 2. استفاده از ۲ لایه قیر ، ۱ لایه گونی
 3. استفاده از 3  لایه قیر ، بهره‌ گیری از گونی‌های درجه یک

 از ایزوگام و قیر گونی از دیرباز برای ضدآب کردن ساختمان ها استفاده میکردند. ساختمان هایی که در معرض رطوبت و آب قرار می گیرند و رفته رفته از عمر آن ها کاسته شده و نمای ان را تخریب می کند. این رطوبت بوی بدی همچون بوی کپک ها دارد. معمولاً در محیط های مرطوب باکتری ها بسیار سریع تر رشد می کنند و باعث به وجود آمدن بیماری های خطرناک در انسان ها می شوند، به همین دلیل است که بسیاری از مهندسان جلوگیری از رطوبت از قیرگونی استفاده می کنند.

قیر ماده ایی بسیار اساسی در عایق کاری ساختمان ها است، زیرا هیدروکربنی که در قیر وجود دارد باعث تراکم و چسبناکی مواد در کنار یکدیگر می شود. قیر از تقطیر نفت خام به وجود می آید؛ در بسیاری از مناطق دنیا به قیر، آسفالت (مناسب ترین قیمت آسفالت) می گویند، اما در کشور ما به مخلوط شن و ماسه و قیر آسفالت می گویند! نوعی دیگر قیر طبیعی وجود دارد که بسیار مرغوب تر از قیر های تولیدی است، این قیر در اثر ماندن نفت در طبیعت و بخار شدن مواد آن به دست می آید.

 

لوازم مورد نیاز برای اجرای قیرگونی

 • گونی

یکی از مهم ترین وسایلی که در اجرای قیرگونی استفاده می‌ شود، گونی است. گونی ها از الیاف سبک و مقاوم ساخته شده اند؛ در کشور ما گونی های مخصوص عایق کاری وارداتی هستند. از خصوصیات این گونی ها می توان به بافت یکدست و سبک ان ها اشاره کرد.  نام دیگرگونی ها آن ها چتایی است!

همان طور که می دانید قیر به تنهایی نمی ‌تواند مانع نفوذ رطوبت شده و در برابر اب  از خود مقاومت نشان دهد. از این رو باید یکی از الیاف همراه قیر برای پوشش سطوح به کار رود؛ گونی از بهترین الیافی است که در اجرای این عایق کاری استفاده می شود، زیرا قیرگونی در کنار یکدیگر رطوبت را جذب می ‌کند و باعث ثابت شدن و دوام  عایق در سال های متمادی می شود.

 • قیر

قیر یکی از موادی است که از نفت به دست می آید؛ در ان انواع فلزات همچون نیکل، وانادیوم، عناصر غیر معدنی، عناصر غیر فلزی مانند نیتروژن، اکسیژن و گوگرد در آن وجود دارد. به طور کلی قیر ماده فرآوری‌ شده از نفت خام است که در دمای محیط حالت جامد و نیمه جامد دارد و اگر حرارت ببیند روان می شود. برای اجرای عایق کاری حتماً باید قیر داغ شود که افراد بتوانند از آن به راحتی استفاده کنند. معمولاً قیر را با روغن‌های سبک تر مخلوط می ‌کنند که چگالی و چسبندگی آن بیشتر شود.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 • حرارت دهنده

برای بهره گیری بیشتر از قیرگونی، حرارت دهنده خوب برای تبدیل کردن قیر نیمه جامد به مایع بسیار تاثیرگذار است، بنابراین بهتر است قبل از اجرای این کار یک حرارت دهنده مناسب تهیه شود.

 

 قیرگونی

 

پخش کننده قیر

بعد از حرارت دادن قیر نیمه جامد، قیر به صورت مایع روان در می آید که باید با استفاده از یک پخش کننده ان را برروی گونی پخش کرد. معمولا از یک تی و یا جاروهای با دوام برای این کار بهره گرفته می شود.

لوازم و لباس های ایمن

مطمئناً هر کاری سختی ها و خطرات خاص خود را دارد؛ قبل از انجام قیرگونی باید از لوازم و لباس های ایمن استفاده شود. یکی از مهم ترین وسایلی که در اجرایی قیر گونی باید از آن استفاده شود، لباس های نسوز و آستین دار است که بدن فرد را در برابر حرارت حفاظت می کند. برای جلوگیری از استشمام بوی نامطبوع قیر حتما باید از ماسک های مخصوص استفاده شود؛ رعایت ایمنی فرد از هر چیزی مهمتر است.

 قیرگونی

 

نکات مهم در اجرای قیرگونی

قبل از هر چیزی در اجرای قیرگونی باید تحمل سازه مورد توجه قرار بگیرد، ضخامت قیر و گونی نباید بیش از ۲ الی ۳ سانتیمتر باشد.جالب توجه است که بر روی سطوحی که از آهک و شفته آهک استفاده شده است نباید به هیچ وجه قیروگونی انجام شود، زیرا اهک باعث فساد قیر می شود. بهتر است که زیر قیروگونی از ملاتی همچون ماسه و سیمان استفاده شده باشد. زیرسازی پشت بام نیز یکی دیگر از مهمترین کارهایی است که در اجرای عایق کاری باید مد نظر قرار گرفته شود. زیرسازی باید به قدر کافی استحکام داشته باشد که در زمان استفاده از قیرگونی با تغییر وزن مشکلی ایجاد نشود. یکی دیگر از نکاتی که باید در اجرای این عایق کاری استفاده شود، شیب هدایت آب است که حدوداً ۳ تا ۵ درصد در نظر گرفته می شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

استفاده از انواع قیر در شرایط آب و هوایی مختلف

همان طور که می دانید در شرایط آب و هوایی مختلف باید از نوع قیرخاصی استفاده کرد، بعضی از افراد برای محکم کاری عایق و روی قیرگونی از یک لایه آسفالت بتنی نیز استفاده می کنند. ضخامت آسفالتی که بر روی بام ها استفاده می شود باید ۲ سانتی متر باشد. 

به طور متوسط برای آب کردن قیرها در زمستان از ۱۲۰ درجه سانتیگراد و در هوای گرم و تابستان از ۶۰ درجه سانتی گراد حرارت نیاز است. قیر لایه اول باید حداکثر تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد حرارت ببیند، اگر بیش از این ۱۸۰ درجه حرارت به قیر بخورد خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهد و مواد تشکیل دهنده ان تجزیه می شود. تا زمانی که قیر مایع است باید از آن استفاده شود، زیرا زمانی که سرد گرما خود را از دست دهد مجددا منجمد شده و دیگر برای عایق کاری مناسب نیست.

 

 قیرگونی

 

اجرای قیرگونی در پشت بام

برای اجرای قیرگونی بسته به شرایط آب و هوایی از روش‌های یک لایه، دو لایه و سه لایه استفاده می شود. معمولاً در روش یک لایه سطح مورد نظر باید سیمان کاری شده باشد و از هر گونه رطوبت، شن ماسه و یا اشیاء دیگر مبرا باشد، زیرا در زمان پخش کردن قیر بر روی سطح ممکن است اختلال ایجاد شود.

در مرحله اول سطح اولیه کار باید صاف یکدست باشد، اگر ترک خوردگی، شکستگی و مشکلی در این بین وجود داشته باشد باید با استفاده از دوغاب تمام ترک ها پر شده و بعد اقدام به عایق کاری شود. 

در مرحله دوم قیرگونی، بعد از پر کردن ترک مجددا سقف باید عاری از هر گونه رطوبت، مواد روغنی، زباله، شن و ماسه و... باشد. در این زمان یک لایه قیر که به قیر ۶۰*۷۰ معروف است با ماله بر روی سطح پخش می شود. این قیر ابتدایی ترین لایه محافظ بعد از سیمان خواهد بود.

در مرحله سوم بعد از پخش کردن قیر باید لایه های گونی به صورت پیوسته در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ گونی ها باید به اندازه ۱۰ سانتی متر بر روی یکدیگر همپوشانی داشته باشند و مجدداً روی آن قیر می ریزند. نحوه قرار گیری گونی ها کنار یکدیگر یکی از مهمترین نکات قیرگونی است؛

در زمان قرار دادن لایه ها در کنار یکدیگر باید افراد مراقب عدم پارگی، چین خوردگی و دررفتگی گونی ها باشند، زیرا اگر چنین اتفاقی رخ دهد باعث می شود که عایق کاری به نحو احسن انجام نشود.

در روش دولایه تمام مراحل روش یک لایه استفاده می ‌شود، اما مجدداً بر روی آن گونی و قیر می ریزند. در لایه دوم حتماً باید گونی ها به شکل ضربدری نسبت به لایه اولی قرار بگیرد، به همین منوال قیرگونی ۳ لایه نیز انجام می ‌شود.  

 قیرگونی

 

به روش قدیمی، قیر باید غلظت کمی داشته باشد؛ کمتر بودن غلظت قیر باعث جذب بیشتر الیاف گونی می شود و به نسبت یکسان بر روی سطح جذب می گردد. معمولاً در انجام قیروگونی برای هر متر مربع از ۲ کیلوگرم قیر روان ( ۶۰ * ۷۰ ) برای لایه زیرین استفاده می شود؛ برای لایه دوم عایق کاری از یک لایه گونی و 5/1 کیلوگرم از قیر (۶۰ * 70) و ( ۱۵ *۹۰ ) به نسبت مساوی و به صورت روان بهره می گیرند. در لایه آخر حدود ۷5% قیر مذاب ( ۱۵ * 90 ) و % ۲۵  قیر (۶۰ *۷۰ )به میزان 5/1 کیلو گرم استفاده می شود. مراحلی که ذکر شد ساختار کلی عایق کاری با استفاده از قیرگونی است، اما این مراحل ساده نیز نیاز به فردی خبره و باتجربه دارد، هر چقدر میزان دقت و تجربه فرد اجرا کننده بیشتر باشد، مطمئناً عایق کاری به همان نسبت خوب انجام می‌ شود.

عایق کاری پی ساختمان

امروزه معماران از قیرگونی و ایزوگام برای عایق کاری و بالا بردن مقاومت پی ساختمان در برابر آب و هوای متفاوت و رطوبت استفاده می کنند. با بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز معماران همیشه به دنبال روش هایی هستند که از ابتدا محکم کاری صورت بگیرد که ساختمان کمتر دچاره فرسودگی شود.

بهره گیری از قیروگونی در پی ساختمان تا سرویس های بهداشتی به افراد کمک می کند که هزینه های اضافی جلوگیری شده و ساختمان ها از ابتدا مقاومت بالایی داشته باشند. استفاده از قیرگونی یکی از موارد مهمی است که در مقاوم سازی پی ساختمان ها در برابر آب و رطوبت بالا استفاده می ‌شود. معمولاً عدم استفاده از این روش در مناطقی که رطوبت بالایی دارد، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، بنابراین هر چقدر برای عایق کاری هزینه شود بازدهی دو چندانی را به ساختمان می بخشد.

مزایا استفاده از روش قیرگونی برای عایق کاری

همان طور که کمی پیش عنوان کردیم استفاده از قیرگونی یکی از ابتدایی ‌ترین روش‌های عایق کاری است، اما هم اکنون نیز بسیار پرکاربرد است. در ادامه مزیت های استفاده از این روش را مورد بررسی قرار می دهیم:

استفاده از قیروگونی نسبت به سایر روش های عایق کاری هزینه کمتری را برای افراد در بر خواهد داشت.مصالحی که در این روش استفاده می ‌شود بسیار ابتدایی و در دسترس است و در بازار به وفور یافت می شود.به دلیل انعطاف قیرگونی از این روش برای سطح هایی که ساختار پیچیده‌ایی دارند و حاوی برجستگی، فرورفتگی و نقطه کور هستند استفاده می شود و نسبت به سایر روش های عایق کاری بسیار مناسب تر است زیرا به دلیل خاصیت روندگی می تواند تمام سطح را پوشش ‏دهد.

 قیرگونی

 

زمانی که قیر در معرض حرارت قرار می گیرد روان می شود، به همین دلیل به راحتی می توان با قیر اندود کردن در یک قسمت تمام سطح با اطمینان پر می شود.در صورت بروز مشکل تعمیر این قیرگونی نسبت به سایر روش ها راحت تر است.برای بازدهی بیشتر در عایق کاری سرویس های بهداشتی باید قیروگونی تا ارتفاع ۳۰ سانتی متر از کف سرویس به سمت دیواره ها ادامه داشته باشد؛ در اصل عایق کاری در مکان هایی که احتمال رطوبت بیشتر بوده الزامی است.

 

معایب استفاده از قیرگونی

اگر در پشت بام ها قیر از لایه های محافظی همچون سیمان استفاده نشود، به دلیل رنگ تیره قیر دمای ساختمان بالا می رود، زیرا رنگ های تیره نور خورشید را به خود جذب می کنند. در ضمن گرم بودن نور خورشید باعث فرسودگی سریع تر قیر می ‌شود که به عایق بندی کل ساختمان ضرر می رساند.

افرادی که از قیرگونی برای عایق کاری ساختمان خود استفاده می کنند باید بسیار مراقب باشند که برخی از حلال ها و محصولات شیمیایی به روی قیر نریزد، زیرا در برابر چنین موادی بسیار آسیب پذیر است.زمانی که قیر برای روان شدن و خارج شدن از حالت جامد به مایع حرارت می ‌بیند، آلودگی‌های زیست محیطی به وجود می ‌آید، به همین دلیل محیط زیست استفاده از آن را تایید نمی کند.

زمانی که افراد از روش قیرگونی برای عایق کاری استفاده می کنند به دلیل روان بودن قیر ریخت و پاش بسیاری رخ می دهد، اما استفاده از ایزوگام به دلیل آماده بودن ان، محیط کمتر کثیف می کند.

استفاده از گونی در مناطقی که بیشترین زمان سال بارندگی است توصیه نمی شود، زیرا در برابر باران زیاد آسیب پذیر خواهد بود. در مناطق سردسیر به علت سرما قیر در مدت زمان کوتاهی سفت شده و تمام فضا را پوشش نمی دهد، به همین دلیل درز هایی باقی می ماند که در طول سال باعث نفوذ آب و پوسیده شدن گونی ها می شود.

زمانی که سطح پشت‌ بام رطوبت دارد و یا این که هوا بارانی است، نباید از روش قیرگونی استفاده شود، زیرا باران و رطوبت باعث ایجاد شدن حباب در قیر می ‌شود؛ زمانی این اتفاق رخ می دهد که سطح قیر یکدست نیست و باعث نفوذ بیشتر قطرات آب به داخل می شود.

 

 قیرگونی

 

نکاتی طلایی در اجرای قیرگونی

در زمان استفاده از این نوع از عایق کاری نباید به هیچ عنوان از لوازم نوک تیز استفاده کرد؛ گاهی اوقات بعضی از افراد تازه کار برای محکم کردن لایه های عایق کاری از میخ استفاده می ‌کنند، اما باید از این کار خودداری شود.

زمانی که هنوز مراحل قیرگونی به پایان نرسیده است، افراد باید از افتادن اشیا بر روی سطح جلوگیری کنند.

در سرویس های بهداشتی در زمان کاشی کاری به هیچ عنوان نباید به بدنه ی اصلی عایق ضربه زده و آن را سوراخ کرد.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با هلدینگ آرک گستر با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

نظرات

نظر بگذارید

بالا