یکی از مهم ترین مواردی که در ساختمان سازی مورد توجه قرار می گیرد ایزو کردن سقف می باشد. آرک گستر؛ ارائه دهنده مناسب ترین قیمت ایزوگام در تهران و کرج
انواع ایزوگام
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

انواع ایزوگام

سعید قوتی یکشنبه 06 تیر 1400 0 نظر

یکی از مهم ترین مواردی که در ساختمان سازی مورد توجه قرار می گیرد عایق کردن سقف می باشد. در فصل های پاییز و زمستان که بارندگی ها بیشتر می شود، برای جلوگیری از ورود آب به داخل ساختمان و ایجاد خسارت سقف آن ها را عایق می کنند. عایق کردن سقف به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از این روش ها ایزوگام کردن سقف می باشد.

در این مقاله شما را با انواع ایزوگام و کاربرد های آن آشنا خواهیم کرد. 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

ایزوگام چیست؟

ایزوگام نوعی عایق آماده است که در هنگام بارش برف و باران، برای جلوگیری از ورود آب به داخل ساختمان از آن استفاده می شود. در گذشته برای عایق کردن از قیر و گونی استفاده می شد که روش سخت و پر زحمتی بود. برای این کار باید قیر را تا حد زیادی حرارت داده و روی گونی می ریختند. این کار علاوه بر دشوار بودن، بسیار خطرناک بود و عایق کار در حین حرارت دادن قیر در معرض آسیب قرار داشت. اما امروزه از ایزوگام استفاده می شود که استفاده از آن بسیار راحت می باشد و در سطوح مختلف قابل استفاده است. 

 

مواد تشکیل دهنده ایزوگام شامل قیر، پلی استر، پشم شیشه و تیشو می باشد و در برخی موارد یک روکش آلومینیومی هم روی آن کشیده می شود. انواعی از ایزوگام که دارای روکش آلومینیومی هستند برای مکان هایی مثل پشت بام و دیوار ها، که مستقیما در معرض تابش نور خورشید هستند به کار می روند. اما انواع بدون روکش در مکان هایی مثل استخر، کانال ها و مخازن آب، سرویس بهداشتی و حمام و... کاربرد دارند. 

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

 

ایزوگام حدود 15 سال ماندگاری و عمر مفید دارد و پس از آن هم به راحتی قابل ترمیم می باشد. انواع ایزوگام از لحاظ سرعت و سهولت در نصب، محافظت بیشتر در برابر رطوبت، تردد راحت، جذب حرارت بیشتر و... نسبت به روش های عایق کاری قدیمی مثل قیر و گونی برتری دارند. 

 

عایق کاری با ایزوگام به خوبی سطح مورد نظر را پوشش می دهد و مانع از ورود آب به سطح زیری می شود. به همین دلیل یک روش بسیار مفید برای محافظت از ساختمان ها می باشد. 

 

مزایای استفاده از ایزوگام

همانطور که گفتیم، استفاده از انواع ایزوگام ها نسبت به عایق های دیگر بهتر بوده و مزیت های بیشتری دارد. برخی از مزایای استفاده از ایزوگام به شرح زیر است:

ایزوگام ها در هر شرایط آب و هوایی مختلفی قابل استفاده هستند و شما در هر منطقه ای که زندگی کنید امکان به کار بردن ایزوگام در ساختمان های خود را خواهید داشت. یعنی ایزوگام ها از مقاومت خوبی در مقابل شرایط جوی مختلف مثل سرما و گرما، برف و باران و... برخوردارند.

 

نصب ایزوگام ها به راحتی انجام می شود و دشواری های نصب قیر و گونی را ندارد. همچنین ایزوگام در مدت زمان کوتاه تری نصب می شود. 

قیمت ایزوگام بسیار مناسب است و با توجه به این که حداقل 15 سال ماندگاری دارد، استفاده از آن مقرون به صرفه می باشد. 

ایزوگام ها وزن کمی داشته و به همین دلیل فشار کمی بر ساختمان وارد می کنند. 

این نوع ایزوگام ها دچار پوسیدگی نخواهند شد. 

امکان بروز آتش سوزی در این عایق ها وجود ندارد. 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

در ساخت ایزوگام از پلی استر استفاده شده است که باعث افزایش انعطاف پذیری آن خواهد شد. به همین دلیل در مقابل انبساط و انقباض های حاصل از تغییرات آب و هوایی، و سرما و گرمای شدید مقاوم می باشد.

سطح ایزوگام کاملا صاف و یک دست می باشد و هیچ شکافی برای نفوذ آب به سطوح زیرین وجود نخواهد داشت. 

باعث به وجود آمدن آلودگی های فیزولوژی نخواهد شد.

 

در صورت تمایل امکان رنگ کردن آن ها وجود دارد.

قدرت چسبندگی بالایی داشته و به خوبی روی تمام سطوح می چسبند.

و...

به طور کلی می توان گفت ایزوگام یک عایق رطوبتی بسیار مقاوم و ماندگار است و به عنوان جزء جدایی ناپذیر ساختمان سازی به شمار می رود. 

 

ایزوگام با توجه به فاکتور ها و معیار های مختلفی دسته بندی می شود. در ادامه به معرفی تک تک این دسته بندی ها خواهیم پرداخت. برای انتخاب نوع ایزوگام باید کاربرد های خاص هر دسته را در نظر داشته باشید. 

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

 

انواع ایزوگام از لحاظ مواد اولیه

ایزوگام ها از لحاظ مواد سازنده به دو نوع دمیده و پلیمری تقسیم می شوند. 

 

ایزوگام های دمیده:

در ساخت این نوع از ایزوگام ها قیر دمیده به کار برده می شود. این نوع ایزوگام نسبت به انواع دیگر سطح کیفیت پایین تری داشته و طول عمر مفید آن هم کمتر است. در نتیجه قیمت کمتری هم دارد و برای استفاده در عایق کاری پشت بام انتخاب مناسبی می باشد.

قیر دمیده نسبت به قیر خالص نفوذ پذیری کمتری داشته و نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنش زیادی از خود نشان نمی دهد. همچنین انعطاف پذیری و نرمی آن بیشتر می باشد. 

تمام این موارد باعث شده که ایزوگام دمیده برای عایق کردن مساحت های بالا مثل پشت بام ساختمان ها یک گزینه ی اقتصادی محسوب شود. 

 

ایزوگام پلیمری:

در ساخت ایزوگام پلیمری مقدار زیادی قیر خالص به کار برده می شود. برای تولید قیر خالص باید نفت خام را در پالایشگاه ها تقطیر کرد. 

70 درصد مواد اولیه ایزوگام پلیمری قیر خالص بوده و مابقی آن را تیشو، پلی استر، پلی اتیلن، مواد APP، لایه آلومینیوم، گونی، پودر تالک و... تشکیل داده است. برای ساخت پلیمر تمام این مواد با هم ترکیب شده و در دستگاه مخصوص پخته شده و به پلیمر تبدیل می شوند. بعد از اینکه پلیمر تشکیل شد آن را به شکل ایزوگامی که می بینید قالب می زنند. 

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

 

انواع ایزوگام از لحاظ تعداد لایه ها

 

ایزوگام تک لایه

در ساخت این نوع ایزوگام فقط یک لایه پلی استر به کار رفته است، به همین دلیل بسیار نرم و انعطاف پذیر و سبک می باشد. این نوع از ایزوگام برای عایق کردن مکان هایی که گنبدی شکل هستند و سطح صافی ندارند انتخاب مناسبی می باشد. 

 

ایزوگام دو لایه

این نوع ایزوگام دارای یک لایه پلی استر و یک لایه الیاف مصنوعی یا همان تیشو می باشد. به کار بردن تیشو در کنار پلی استر باعث می شود که مقاومت ایزوگام بیشتر شود، اما در مقابل انعطاف پذیری ایزوگام را کمتر می کند. این ایزوگام برای مکان هایی با سطح صاف به کار می رود و به دلیل مقاومت بالا، در مناطق یخبندان یا مناطقی با آفتاب داغ و سوزان مناسب است.  

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

انواع ایزوگام از لحاظ روکش

برخی از انواع ایزوگام ها دارای روکش می باشند و برخی دیگر بدون روکش عرضه می شوند. روکش ایزوگام می تواند از جنس آلومینیوم بوده و یا از سنگ ریزه تشکیل شده باشد. 

 

ایزوگام بدون روکش

این نوع ایزوگام ها معمولا در مکان هایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشند استفاده می شوند. البته منظور از بدون روکش این نیست که هیچ لایه محافظتی نداشته باشند، بلکه با پودر معدنی روکش شده اند. این ایزوگام ها معمولا در عایق کردن پی ساختمان و یا سرویس بهداشتی به کار برده می شوند.

 

ایزوگام با روکش آلومینیوم

در این نوع ایزوگام از یک لایه نازک آلومینیوم برای محافظت بیشتر مواد ایزوگام استفاده شده است. این نوع ایزوگام برای عایق کاری سقف ساختمان ها استفاده می شود و ساختمان را علاوه بر بارندگی، در برابر نور شدید آفتاب هم محافظت خواهد کرد.

 

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

 

ایزوگام با روکش طرح دار

این نوع ایزوگام دارای یک روکش چاپی می باشد و علاوه بر عایق کاری، کاربرد زیبایی هم دارد. معمولا از ایزوگام طرح دار در نمای کناری ساختمان ها استفاده شده و طرح آن به گونه ای انتخاب می شود که با نمای جلویی هماهنگ باشد. 

 

ایزوگام با روکش سنگ ریزه

این ایزوگام هم دقیقا مانند ایزوگام طرح دار در کنار عایق کاری کاربرد های زیبایی دارد. روکش این نوع ایزوگام از سنگ ریزه های طبیعی به وجود آمده و از زیبایی و جلوه خاصی برخوردار است.

 

 

 انواع ایزوگام

 

 

 

انواع ایزوگام از لحاظ شکل ظاهری

منظور از شکل ظاهری از نظر ابعاد و نوع برش های روی ایزوگام می باشد. 

 

ایزوگام معمولی

این نوع ایزوگام رایج ترین عایق استفاده شده در بین مصرف کنندگان است که به صورت رول های ده متری با عرض 1.5 متری عرضه می شود. 

 

ایزوگام ایزوشینگل

این نوع ایزوگام به صورت خاص و جذابی برش خورده است و برای عایق کردن شیروانی ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

تا اینجا با انواع مختلف ایزوگام آشنا شدید. اینکه شما از چه نوعی استفاده می کنید کاملا به شرایط استفاده و نیازتان بستگی دارد و باید عواملی مثل آب و هوا و میزان تابش نور افتاب را در نظر بگیرید. 

 

نکات مهم برای نصب ایزوگام

قبل از  نصب ایزوگام  باید به نکاتی توجه کنید که هم طول عمر ایزوگام بیشتر شده و هم از آسیب ها و مشکلات احتمالی جلوگیری شود. از طرفی دیگر برای کار با وسایل نصب ایزوگام باید نهایت احتیاط را به کار برد و نیازمند دقت فراوانی می باشد. برخی از نکات مهم قبل از نصب ایزوگام به شرح زیر می باشد:

مهم ترین نکته این است که کپسول و مشعل را چک کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. اهمیت رعایت این مورد در مکان های کوچک و بسته چندین برابر خواهد بود. 

اگر قصد دارید فضای داخلی ساختمان را ایزوگام کنید حتما از افراد ماهر و کاربلد کمک بگیرید و کپسول آتش نشانی در دسترس داشته باشید.

 

در صورتی که قصد دارید سقف ساختمان هایی با ارتفاع زیاد را عایق کاری کنید، حتما از لبه های ساختمان به اندازه کافی فاصله گرفته و دقت فراوانی داشته باشید. 

توجه داشته باشید که در هنگام نصب ایزوگام با حرارت زیادی سر و کار خواهید داشت، بنابراین حتما از دستکش، عینک و کلاه مخصوص استفاده کنید. همچنین پوشیدن کفش ایمنی هم از خطر افتادن رول های ایزوگام و یا کپسول گاز روی پایتان جلوگیری خواهد کرد.

اگر به هر دلیلی مجبور بودید رول های ایزوگام یا کسپول گاز ها را نگهداری کنید، حتما آن ها را در مکانی قرار دهید که در آن هوا به خوبی جریان داشته باشد.

وسایلی که برای عایق کاری استفاده می شوند وزن زیادی دارند؛ به همین دلیل بهتر است همه ی آن ها را با هم به پشت بام منتقل نکنید. 

 

بهترین دما برای نصب ایزوگام بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد می باشد. اگر در هوای سرد عایق کاری انجام دهید امکان چسبندگی ایزوگام کمتر می شود و خاصیت الاستیکی آن از بین می رود. عایق کاری در دمای بالا هم به دلیل استفاده از کپسول گاز قدری خطرناک است.

بهتر است قبل از شروع به کار از شرایط جوی مطمئن شوید و چنانچه احتمال بارش وجود داشت، عایق کاری را انجام ندهید.

توجه داشته باشید که سطح مورد نظر باید کاملا صاف باشد و هیچ برآمدگی و نا همواری روی آن وجود نداشته باشد. همچنین باید قبل از شروع به کار سطح را کاملا تمیز کرده و هیچ گونه رطوبت یا گرد و غباری روی آن به چشم نخورد. 

ایزوگام روی زاویه 90 درجه به درستی نصب نمی شود. پس گوشه های ساختمان را به خوبی با سیمان بپوشانید. بعد از نصب هر رول دقت کنید رول بعدی کاملا آن را بپوشاند.

 

وسایل لازم برای نصب ایزوگام

برای عایق کاری ساختمان از طریق ایزوگام به ابزار ها و وسایل زیر نیاز داریم:

 • اجاق شعله پخش کن دو شعله یا چند شعله
 • کاتر موکت بر فلزی
 • دستکش ایمنی نسوز
 • کفش ایمنی ساق بلند
 • کپسول گاز مایع
 • کمچه و ماله
 • فندک مخصوص ایزوگام
 • جارو و خاک انداز

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده برای عایق کاری به صورت سنتی می باشد. هم اکنون تجهیزات نصب ایزوگام به صورت حرفه ای در بازار موجود است. 

 

مراحل نصب ایزوگام

قبل از شروع به کار باید سطح مورد نظر را به خوبی جارو زده و تمیز نمایید. وجود کوچک ترین گرد و غبار یا رطوبتی باعث می شود که ایزوگام به خوبی روی سطح نچسبد. اگر وسیله ای در آن قسمت قرار دارد (به خصوص اشیاء فلزی)، آن را برداشته و محیط را کاملا تخلیه کنید. 

قسمتی که قرار است عایق کاری روی آن انجام شود باید کاملا صاف و یک دست باشد. چنانچه شکافی در سطح مورد نظر وجود دارد با موادی مثل سیمان آن را بپوشانید. اگر از خمیر درزگیر استفاده می کنید تا خشک شدن کامل آن صبر نمایید.

اگر قصد عایق کاری پشت بام را دارید حتما با استفاده از قیر یا سیمان زیر سازی مناسبی را اجرا کنید. برای شروع کار ابتدا سطح مورد نظر را اندازه گیری کرده و در عرض آن نقاطی با فاصله 90 سانتی متر از هم قرار دهید. سپس باید مشعل ها را تنظیم کنید. 

 

در این مرحله شما باید با احتیاط رول ایزوگام را باز کنید. اگر رول دچار چین خوردگی شده بود برای باز کردن آن از حرارت مشعل کمک بگیرید. طول هر رول حدود 10 متر است و شما باید از قسمت وسط آن کار خود را شروع کرده و دو طرف رول را به خوبی صاف کنید. اگر از ابتدا یا انتهای رول شروع کنید ممکن است به صورت کج نصب شود. لایه های ایزوگام باید حدود 10 سانتی متر هم پوشانی داشته باشند. 

برای نصب ایزوگام باید آن را توسط مشعل حرارت داده و گرم کنید. با این کار پلی استر موجود در ایزوگام ذوب شده و باعث چسبندگی آن خواهد شد. قسمت هایی که باید حرارت دهید با سلفون مشخص شده اند. 

بعد از پایان نصب باید قسمت های هم پوشانی ایزوگام را با مشعل حرارت داده و به کمک کمچه و ماله روی هم چفت کنید. 

 

خرید انواع ایزوگام

نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید در رابطه با خرید ایزوگام می باشد. قبل از خرید حتما از کیفیت و مرغوبیت ایزوگام ممطئن شوید. در صورتی که محصولی با قیمت پایین مشاهده کردید عجولانه نسبت به خرید آن اقدام نکنید. چرا که ممکن است قیمت پایین آن به دلیل کیفیت نامناسبش باشد. 

 

خرید یک محصول بی کیفیت شاید در نگاه اول مقرون به صرفه به نظر بیاید، اما وقتی که در مدت زمان کوتاهی خراب شده و نیاز به ترمیم پیدا کند متوجه اشتباه خود می شوید و ناچار خواهید بود هزینه های اضافه دیگری پرداخت کنید. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید حتما از افراد با تجربه تر کمک بگیرید. 

 

برای انتخاب نوع ایزوگام هم حتما از فروشنده ها سوال کنید. مخصوصا اگر قصد استفاده از ایزوگام های طرح دار و برش خورده را داشته باشید.

 

جمع بندی

ایزوگام نوعی عایق ساختمانی می باشد که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از آن استفاده می شود. انواع ایزوگام با توجه به مواد سازنده و ویژگی های ظاهری به دسته های مختلفی تقسیم می شود. برای نصب ایزوگام باید یک سری نکات و استاندارد های مشخص را مورد توجه قرار دهید تا از هر گونه خطر و یا آسیب های احتمالی جلوگیری شود. 

مراحل نصب ایزوگام در قسمت های قبلی مقاله عنوان شد. اما با این وجود بهتر است کار نصب ایزوگام را به یک فرد متخصص و ماهر بسپارید. کسانی که در این زمینه فعالیت دارند، از ابزار های نوین و تجهیزات تخصصی برای نصب ایزوگام برخوردار می باشند و به راحتی و در مدت زمان کمی این کار را انجام می دهند. 

امیدوارم که مطالب عنوان شده برای شما مفید واقع شود. 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

نظرات

نظر بگذارید

بالا