آشنایی با استانداردهای نصب ایزوگام در آرک گستر. آرک گستر؛ ارائه هنده مناسب ترین قیمت ایزوگام در تهران
عکس های استاندارد نصب ایزوگام
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

استاندارد نصب ایزوگام

سعید قوتی دوشنبه 28 تیر 1400 0 نظر

ما در این مقاله می خواهیم درباره نصب ایزوگام مطالبی را عنوان کنیم، به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید. 

؛ در کنار استفاده از مصالح با کیفیت و رعایت استانداردهای مهندسی، عایق کاری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولاً از ایزوگام برای عایق کردن پشت بام ها، سرویس های بهداشتی، بهسازی پی ساختمان و... استفاده می شود. فرایند نصب ایزوگام ها در چند مرحله انجام می شود، اما قبل از هر چیزی باید به قیمت ایزوگام و کیفیت آن توجه شود. در ابتدا به معرفی ویژگی های یک ایزوگام خوب استاندارد می پردازیم:

با توجه به این که تنوع ایزوگام ها در بازار بسیار زیاد است، این موضوع باعث می شود که افراد در خرید ایزوگام دقت لازم به کار بگیرند، زیرا ایزوگام های استاندارد و ایزوگام های غیر استاندارد بسیاری در بازار عرضه شده اند.  شرایطی برای تشخیص ایزوگام خوب و باکیفیت با ایزوگام بی کیفیت وجود دارد که می تواند تا حدودی به افراد کمک کند که یک ایزوگام استاندارد خریداری کنند:

افراد قبل از نصب ایزوگام حتما باید به نشان استاندارد توجه کنند، این نشان کیفیت و نحوه ساخت مواد را نشان می دهد بیانگر ان است که آزمایش های کافی به منظور سطح مقاومت بر روی این محصول انجام شده است. به طور کلی برای ایزوگام ها سه نوع استاندارد وجود دارد:

استاندارد نوع O: جالب است که بدانید استاندارد O به شرایط جوی مربوط است؛ این استاندارد به دو دسته ایزوگام مربوط به شرایط آب و هوایی سردسیر و شرایط آب و هوایی گرمسیر تقسیم می شود.

استاندارد نوعA : این استاندارد میزان مقاومت ایزوگام در برابر سرما و گرما را نشان می دهد.ایزوگام هایی این استاندارد را به دست می‌ آورند که بتوانند در دمای منفی ۵ درجه و گرمای مثبت ۱۲۰ درجه از خود مقاومت نشان دهند.

استاندارد نوع S: این نوع استاندارد نیز نشان دهنده بازه ی مقاومتی ایزوگام در برابر درجه سرما و گرما است؛ زمانی یک ایزوگم این استاندارد را کسب می ‌کند که در برابر سرما تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد و در گرما نیز تا مثبت ۱۰۰ درجه سانتیگراد گرما را تحمل کند.

 

 

  عکس های استاندارد نصب ایزوگام

 

معمولاً بسیاری از افراد با این استانداردها آشنایی ندارند، بهتر است قبل از نصب ایزوگام از یک فرد مجرب و خبره کمک بگیرند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید

 

اگر یک ایزوگام خوب و درجه یک برای عایق بندی استفاده شود، طول عمر ساختمان را نیز به مراتب بالا می رود، معمولاً ایزوگام های درجه یک و با کیفیت مشخصاتی همچون موارد زیر را دارا هستند:

استفاده  از قیر پلیمری درجه یک 

پلی استر مرغوب و متراکم 

ضخامت ۳ تا ۴ میلی متر 

وزن بالای ۳۷ کیلوگرم 

داشتن فویل آلومینیومی با ضخامت ۱۶ میکرون

ضمانت نامه و بیمه نامه

بسته بندی مناسب

قبل از فرایند نصب ایزوگام بهترین روش برای انتخاب یک ایزوگام خوب و با کیفیت به کار گرفته شود. افراد باید از مشاوره های نمایندگی معتبر بهره بگیرند. معمولاً برای نصب کردن ایزوگام نیز از نمایندگی ها کمک می گیرند؛ افراد خبره ایی که در نمایندگی ها کار می کنند به راحتی می توانند عایق کاری منازل را به عهده بگیرند.

نحوه تشخیص ایزوگام های غیر استاندارد

افراد سودجویی بسیاری در بازار وجود دارد که ایزوگام های غیر استاندارد تولید کرده و به مردم عرضه می کنند که ماندگاری و دوام بالایی ندارند و به مرور زمان مشکلاتی را برای ساختمان به وجود می آورند. با نصب ایزوگام نامرغوب آب وارد ساختمان شود، مطمئناً از مقاومت ان را با مشکل مواجه می کند و باعث فرسودگی زودتر و بالا رفتن هزینه های تعمیر می ‌شود؛ ویژگی های یک ایزوگام نامرغوب به شرح زیر است:

طول عمر کوتاه تری نسبت به ایزوگام های با کیفیت دارند.

بعد از مدت کوتاهی کیفیت خود را به طور کلی از دست داده و در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان می دهند.

استاندارد ظاهری ندارد، برای مثال اگر افراد به لایه درونی آن دست بکشند، ذرات سیاه روی دست می چسبد، این موضوع به دلیل آن است که از پوکه های معدنی و مواد قیر پلیمری در ساخت آن استفاده شده است یا این که بافت آن زبر و نامرغوب است. در صورتی که در تولید ایزوگام های با کیفیت از محصولات پلیمری و قیر مرغوب استفاده می شود. 

برای آزمایش کیفیت قبل از نصب ایزوگام، در مناطق سردسیری می توان یک تکه کوچک از آن را در داخل یخچال فریزر به مدت دو ساعت نگهداری کرد. اگر بعد از خروج از فریزر ایزوگام با فشار کم شکسته شود، نشانه آن است که ایزوگام مرغوب نیست. خم کردن ایزوگام ها تا زاویه ۱۲۰ درجه نیز نباید باعث بروز ترک و یا شکستن آن محل شود.

به دلیل استفاده مواد اولیه نامرغوب، بوی نامطبوعی دارد.

بر روی رول ها علامت استاندارد وجود ندارد.

فاقد بیمه نامه و ضمانت نامه هستند.

 

 

  عکس های استاندارد نصب ایزوگام

 

 

وزارت مورد نیاز به منظور نصب ایزوگام

کپسول گاز

مشعل ایزوگام

فندک به منظور روشن کردن مشعل

کفش کف صاف

از دستکش و لباس نسوز

عینک مخصوص

کپسول آتش نشانی

کلاه ایمنی

کمچه و ماله

جارو

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

نکات کلیدی برای نصب ایزوگام

برای نصب ایزوگام افراد باید وسایل و تجهیزات مخصوصی استفاده ‌کنند که می تواند خطراتی را برای آن ها به همراه داشته باشد، بنابراین در این کار باید احتیاط لازم به کار گرفته شود. اولین نکته ی مهمی که باید برای نصب ایزوگام رایج شود، اطمینان از سالم بودن و پر بودن کپسول است، زیرا در مواردی روشن کردن مشعل ممکن است منجر به ترکیدن کپسول شود.

نکته دیگری که باید در این کار مورد توجه قرار بگیرد، متصل کردن مشعل و شلنگ به کپسول و روشن کردن آن است. مخصوصاً اگر افراد در مکان های سربسته مثل سرویس های بهداشتی  ازآن استفاده می کنند، اهمیت آن دو چندان می ‌شود. معمولاً در فضاهای کوچک و سربسته خطرات احتمالی بیشتر می شوند، بنابراین باید تمام اصول و ایمنی به نصب ایزوگام به طور کامل رعایت شود و این کار توسط فردی با تجربه انجام بگیرد.

یکی دیگر از نکات کلیدی که افراد باید در نصب ایزوگام به آن توجه کنند، وجود کپسول آتش نشانی، ماسه و یا آب در آن محل است که با بروز کوچکترین آتش سوزی افراد به راحتی اتش را مهار کنند.

معمولاً در ایزوگام کردن پشت بام ساختمان ها، افراد به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بیشتر در معرض خطرات احتمالی قرار می گیرند؛ از این رو رعایت کردن نکات ایمنی نیز مهم است. رعایت نکات و اصول ایمنی، استفاده از تجهیزات مرغوب و مناسب این کار، انجام اجرای ایزوگام توسط فردی با تجربه می تواند از خطرات و حوادث احتمالی بکاهد.

در زمان نصب ایزوگام به دلیل سر و کار داشتن با حرارت بالا و مواد خطرناک به هیچ عنوان کودکان نباید در آن محل وارد نشود، زیرا ممکن است با سهل انگاری اتفاقات جبران ناپذیری رخ دهد و یا با یک غفلت از ارتفاع سقوط کنند.

 

استفاده از کفش های ایمنی یکی دیگر از مهمترین نکاتی است که در اجرای ایزوگام باید رعایت شود، زیرا در زمان جابجا کردن رول های ایزوگام و یا جابجایی کپسول گاز مایع ممکن است پا آسیب ببیند، بنابراین بهتر است از خطر احتمالی جلوگیری کرده و از کفش های ایمنی استفاده شود.

 

 

 

  عکس های استاندارد نصب ایزوگام

 

 

در زمان نصب ایزوگام و یا در زمان نگهداری از کپسول های گاز مایع و رول های ایزوگام، هوا در جریان باشد. مکان های سربسته و سرپوشیده که هیچگونه روزنه تنفسی در آن وجود نداشته باشد، بسیار خطرناک هستند. کپسول های گاز مایع حتما باید در فضای باز و هوای آزاد نگهداری شوند.

کارشناسان به افراد توصیه می کنند که به دلیل بالا بودن وزن ایزوگام ها، تمام مواد لازم در قسمتی که قرار است در آن جا ایزوگام نصب شود قرار نگیرد. در صورتی که فضای ایزوگام زیاد است بهتر است که بخشی از مواد به محل انتقال یابد.

قبل از شروع نصب ایزوگام حتماً باید شرایط جوی در نظر گرفته شود، اگر روز قبل از ایزوگام کردن  باران باریده و سطح را خیس و یا مرطوب کرده است تا زمانی که سطح مورد نظر کاملا خشک نشود، اجرای ایزوگام مفید واقع نخواهد شد، زیرا ایزوگام به سطح مرطوب به خوبی نمی چسبد.

حتما باید دمای هوا نیز در زمان نصب ایزوگام مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا انجام عملیات در دمای زیر صفر باعث می شود، کیفیت کار پایین بیاید. عایق کاری باید با دمای بیش از ۵ درجه سانتیگراد و زیر ۴۰ درجه سانتیگراد صورت بگیرد.

برای جلوگیری از آسیب به رول های ایزوگام حتماً باید زیر سازی مناسب انجام شود، معمولاً این زیر سازی با استفاده از ملات ماسه و سیمان انجام می ‌گیرد. سطح کار به طور کامل باید از هر گونه گچ، قسمت های تیز و زبر، گرد و خاک و آلودگی پاک شود.

رول های ایزوگام باید با یکدیگر به اندازه ۱۰ سانتی متر قرار بگیرند که همپوشانی کامل شود.

نصب ایزوگام در مکان‌هایی که از نوع چند لایه ان استفاده می ‌کنند، حتماً لایه ها باید به صورت عمود بر هم قرار بگیرند.

برای ایزوگام قسمت‌هایی که شیب دارند باید از قسمت پایین شیب ایزوگام شروع شود.

برای جلوگیری از ورود آب به داخل چهارچوب در حمام و سرویس های بهداشتی حتماً باید ایزولاسیون با ارتفاع چند سانتی متر استفاده شود، به تعبیر دیگر ایزوگام در قسمت انتهای دیوار تمام شده و چند سانتیمتر دیگر ادامه دارد.

نصب ایزوگام در قسمت داخلی اب رو ها باید با دقت بیشتری انجام شود، به دلیل کوچک بودن این سطح و دسترسی محدود معمولاً افرادی که ساختمان را بنا می کنند به عایق کردن آن توجهی ندارند و عمده ترین مشکل نشت آب در ساختمان است، بنابراین به طور کامل باید عایق‌ بندی شود.

عایق بندی در قسمت پشت بام حتماً باید تا میانه جان پناه ادامه داشته باشد و بر روی دیوار را نیز پوشش دهد، زیرا این کار باعث می شود که رطوبت از کناره ها به داخل سقف  نفوذ نکند.

برای نصب ایزوگام در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها، دیوارها نیز تا حدود ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر پوشش داده می شوند، برای چنین مکان هایی از یک یا دو لایه ایزوگام بهره می برند.

در قسمت پایانی برای تست جلوگیری از پارگی یا سوراخ شدن حتماً باید یک لایه نازک کاری نهایی نیز بر روی سطح انجام شود.

نصب ایزوگام در قسمت پایه ستون ها و دیوارها الزامی است.

 

 

  عکس های استاندارد نصب ایزوگام

 

 

مراحل نصب ایزوگام

بخش اول تمیز کردن سطح

همان طور که می دانید برای بالا بردن کیفیت ایزوگام حتماً باید سطح ایزوگام تمیز باشد و از هر گونه آلودگی و گرد و غبار پاک شود، زیرا حتی با استفاده از بهترین نوع قیر و یا پرایمر درجه یک نمی‌ توان ایزوگام را به خوبی به سطح چسباند. بهتر است که با استفاده از جارو و مقداری آب سطح را جارو کنید. حتماً باید سطح بعد از شستشو خشک شود و بعد عملیات نصب ایزوگام بر روی آن انجام بگیرد. اگر میزان استفاده از آبی که برای نظافت استفاده شود زیاد باشد به عمق سطح فرو می رود، به همین دلیل است که بعد از نصب ایزوگام وجود رطوبت در لایه زیرین باعث می ‌شود که ایزوگام پس داده شود.

 

بخش دوم در زیرگیری سطح

با انجام مرحله اول و شستن و تمیز کردن سطح، ترک ها و شکاف ها بیشتر نمایان می ‌شوند، ترک های ریز و کوچک با استفاده از قیر و پرایمری که در ایزوگام وجود دارد پر می شود، اما درزهای درشت باید حتماً با استفاده از دوغاب، سیمان و یا درزگیر پر شوند؛ برآمدگی هایی همچون انتهای میلگردها، سرستون ها یا زائده های تیز باید از سطح پاک شده و برش داده شوند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

بخش سوم زیرسازی ایزوگام

بعد از انجام مرحله دوم و پاک کردن ترک ها و شکاف ها  بقلا از نصب ایزوگام، وقت انجام زیرسازی است، معمولاً برای زیرسازی از سیمان و در بعضی از موارد از آسفالت استفاده می کنند. معمولاً برای زیرسازی سطح سیمانی از حدود ۲۸۰ گرم مشتق سری محلول در حلال نفتی یا حدود ۳۰۰ گرم آسفالت مشتق ‌گیری محلول در آب بهره گرفته می شود. همان طور که می دانید در آسفالت، قیر وجود دارد؛ بهره گیری از محلول های نفتی در این مشتق به ساختار آسفالت آسیب می رساند. مقدار موادی که کمی قبل اعلام شد برای هر متر مربع است. مواد باید ۲۴ ساعت قبل از نصب ایزوگام بر روی سطح پراکنده شده و ۲۴ ساعت استراحت کند، بعد از خشک شدن آن نیز مجدداً باید سطح را عاری از هر گونه آلودگی کرد.

 

 

  عکس های استاندارد نصب ایزوگام

 

بخش چهارم شیب بندی سطح

شیب بندی یکی از مهمترین مراحل نصب ایزوگام است، اگر سطح مورد نظر از قبل شیب دار نباشد، در زمان ایزوگام حتماً باید این کار انجام شود، زیرا باید تمام آب هایی که بر روی سطح قرار می گیرد به سرعت خارج شوند. در زمان اجرای ایزوگام توجه به این مسئله توسط فردی که ایزوگام را نصب می‌ کند بسیار حائز اهمیت است. اجرای ایزوگام بر روی سطحی ناهموار باعث جمع شدن آب بر روی ایزوگام ها می شود و به مرور زمان ممکن است این آب به داخل سطح نفوذ کند. حتما باید نصب ایزوگام به صورت موازی با مسیر شیب باشد، منحرف کردن این مسیر باعث جمع شدن آب در ناحیه دیگر خواهد شد. برای نصب ایزوگام در محیط هایی که زاویه ۹۰ درجه را تشکیل می ‌دهند، باید فیله کشی و یا ماهیچه کشی انجام شود. معمولاً این مسیر طبق شیب بندی آبرو انجام می گیرد، در شیب بندی مکان های چهار گوشه و قسمت های دیگر همگی به  سمت ابرو هدایت شوند. بهتر است که در اطراف ناودان ها و چاه های آبرو از قبل ایزوگام نصب شود.

بخش پنجم نصب ایزوگام

بهتر است که برای بالا بردن دقت فرد اجرا کننده ایزوگام، سطح به بخش‌هایی با عرض ۹۰ سانتی متر تقسیم شود. عرض تمام رول های ایزوگام یک متر است، به همین دلیل با نصب ایزوگام بر روی یک دیگر حدود ۱۰ سانتی متر از نوارهای ایزوگام روی یکدیگر قرار می‌ گیرند و همپوشانی ایجاد می‌کنند. شروع کار همیشه از سمت ناودان انجام می گیرد، بهتر است که  برشی از ایزوگام به ابعاد ۵۰ * ۵۰ درون ناودان قرار بگیرد. برای این که بعد از ریختن آب از سطح ناودان آب به عمق ساختمان نفوذ نکند، حدود یک متر زیر ناودان را نیز ایزوگام نصب می‌ کنند. اندازه های مختلفی از مدل های ایزوگامدر بازار موجود است، اما رول های استاندارد معمولاً ۱۰ متری تعبیه شده‌اند. بیشتر رول ها از وسط به دو بخش ۵ متری تقسیم می شوند که برای نصب و تراز کردن، کار نصاب راحت تر شود. در صورت نصب ایزوگام، اجرا کننده باید به صورت چپ و راست حرکت کند به گونه‌ایی که ایزوگام ردیف چپ و راست لایه نصب شده بر روی یکدیگر قرار گرفته و حدود ۱۰ سانتیمتر روی هم باشند. قسمت خارجی ایزوگام با استفاده از یک نایلکس پوشیده شده است؛ باید آن را جدا کرده و به قسمتی که نایلون از آن جدا می شود حرارت مستقیم داده شود.

بعد از تنظیم کردن و حرارت بخشیدن به ایزوگام باید از قسمت وسط با پا و یا با دست به آن لایه فشار وارد کرده که ان لایه صاف شود. وجود چین و چروک و هواگرفتگی در ایزوگام باعث نفوذ آب به داخل سطح می ‌شود، بنابراین در زمان نصب ایزوگام باید اطمینان حاصل کرد که عایق به سطح چسبیده است. در زمان نصب، جوشکاری همپوشانی باید با دقت بسیار و شعله کم با استفاده از یک کمچه و یا ماله اجرا شود.

 

نظرات

نظر بگذارید

بالا