بررسی صحت اجرای فرآیند آسفالت کف معابر در بردارنده پیش نیاز ها و اعمال خاصی است که در ارتباط با آسفالت معبر و راه ها است.
اجرای آُسفالت
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

اجرای آسفالت در معابر

سعید قوتی دوشنبه 07 تیر 1400 0 نظر

این فرآیند خود دارای گزینه های متنوع و متعددی است که اجرای صحیح آن ها مستلزم رعایت استاندارد های تعیین شده و دقت کافی در این زمینه است. در صورتی که به موضوع اجرای آسفالت توجه چندانی نشود، سطح آسفالت شده از کیفیت و ماندگاری لازم برخوردار نخواهد بود و بی شک بسته به ترافیک معبر پس از گذشت مدتی شاهد ایجاد ترک یا جدا شدن بخشی از آن خواهیم بود.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

مهیا سازی سطح معبر برای اجرای آسفالت

پیش از این که آسفالت مورد نظر پخش و متراکم سازی شود می بایست ابتدا گذرگاه مورد نظر را به طور کامل بر اساس زمان بندی مشخص شده از هر نظر آماده سازی شود. در صورتی که آسفالت مورد نظر بر روی لایه های شنی، زیراساس و اساس شکسته اجرا می گردد، می بایست پیش از اجرای عملیات توزیع و پخش آسفالت، حتما تمام پستی بلندی های موجود در معبر را مرمت کنند.

در صورتی که اندود آسفالت بر روی لایه هایی از جنس بتن یا آسفالت اجرا می شود، می بایست پیش از شروع کار بر طبق مشخصات فنی آن بخش های موج دار، فتیله دار و یا سطوح بتنی معیوب را به صورت کامل مرمت سازی کنند.

 

 

  خدمات اسفالت نمونه ای از اجرای آسفالت توسط شرکت آرک گستر

 

 

 

در واقع به بیان ساده تر می توان گفت که طی این مرحله می بایست پیش از فرایند اجرای آسفالت، معابر مورد نظر را از هر نوع پستی بلندی، گرد و غبار، گل و لای و مواد خارجی پاکسازی کرد. جالب است بدانید که این کار با استفاده از هوای فشرده و یا جارو های مکانیکی انجام می شود.

برای این که به عرض آسفالت طبق مشخصات موجود دستیابی داشته باشید، باید محور خیابان و کناره طرفین آسفالت به دقت علامت گذاری شود. فاصله این علامت ها با یکدیگر در صورتی که خطوط مستقیم باشد 40 متر و در صورتی که معبر مورد نظر دارای قوس باشد 5 تا 10 متر خواهد بود.

 

پوشش داخلی مورد نیاز جهت اجرای آسفالت

برای این که اجرای آسفالت به درستی صورت بگیرد می بایست یک لایه نفوذی بر بستر خال یا کف معبر در نظر گرفته شود. از این رو برای این بخش معمولا از یک لایه قیر محلول با ویسکوزیته کم در سطح بستر معابر شنی استفاده می شود که آن را در اصطلاح اندود نفوذی یا پریمکت می خوانند. در واقع از این لایه برای آماده سازی لایه نهایی به منظور پخش و تراکم دهی بهتر آسفالت در معابر مورد نظر استفاده خواهد شد. قیر پخش شده در این بستر می تواند به تمام لایه های سطح مورد نظر نفوذ کرده و خلل و فرج آن را بپوشاند. این کار علاوه بر این که سطح خیابان را یکپارچه سازی می کند بلکه موجب تسهیل چسبندگی قشر آسفالت به مصالح زیرین است.

 

 

  اجرای آُسفالت

 

 

میزان قیر و نحوه اجرای اندود نفوذی اجرای آسفالت

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید انتخاب قیر مناسب برای پوشش دهی داخلی پیش از اجرای آسفالت است. شایان ذکر است که رسوخ قیر بر سطح معبر جاده های شنی بستگی به ویسکوزیته قیر مصرفی و درجه حرارت محیط دارد. در صورتی که اجرای پریمکت در هوای سرد صورت بگیرد بهتر است از قیر RC-70 استفاده شود، چنانچه هوا معتدل باشد نیز می توان از قیر MC-250 یا MC-70 بهره گیری کرد اما در صورتی که انجام این فرآیند در هوای گرم صورت بگیرد علاوه بر موارد اشاره شده می توان از قیر SC-250 یا SC-270 استفاده نمود.

توجه داشته باشید که اجرای این اندود هنگامی باید صورت پذیرد که هوا بارانی یا مه آلود نباشد علاوه بر آن سطح معبر مورد نظر می بایست به صورت کامل خشک یا دارای رطوبت نسبتا پایینی باشد. هنگام پخش و متراکم سازی قیر درجه حرارت زمانی که هوا رو به گرمی می رود باید بیش از 10 درجه سلسیوس و هنگامی که هوا رو به سردی می رود می بایست بیش از 15 درجه سلسیوس باشد. میزان قیر که بعد از گذشت یک شبانه روز کاملا جذب معبر می شود، در سطوح شنی با بافت ریز دانه 0/5 کیلوگرم و با بافت درشت دانه 2 کیلو گرم در هر متر مربع می باشد.

توجه داشته باشید که مقدار قیر مناسب در هر متر مربع برای معابر مورد نشز بسته به خصوصیات آن، توسط دستگاه نظارت شناسایی شده و مقدار دقیق آن پس از بررسی های صورت گرفته به پیمانکار ابلاغ می شود. درجه حرارت پخش قیر می بایست بر طبق مندرجات مشخصات فنی صورت پذیرد، چرا که در اغلب موارد درجه حرارت بالاتر از درجه اشتعال قیر است. علاوه بر آن می بایست نهایت دقت به عمل بیاید که شعله آتش به قیر نزدیک نشود. برنامه اجرای آسفالت باید به نوعی باشد که پس از اجرای اندود نفوذی و عمل آمدن آن، قشر خارجی آسفالت انجام شود.

 

 

  اجرای آُسفالت

 

 

 

پوشش سطحی چسبنده آسفالت

پس از این که اندود نفوذی به درستی انجام شد می بایست با استفاده از مصالح مورد نظر یک لایه سطحی برای افزایش میزان چسبندگی آسفالت به لایه های زیرین اجرا شود که آن را اندود سطحی یا تک کت می نامند و متشکل از لایه ای نازک از امولسیون قیری است.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

میزان قیر و نحوه اجرای اندود سطحی

قیر مورد نیاز در این مرحله از اجرا نیز می بایست از نوع آنیونیک یا کاتیونیک باشد که درجه حرارت مورد نیاز برای این دسته از قیر ها برابر با 25 تا 55 درجه سلسیوس است. پیش از این که امولسیون قیر را پخش کنید می بایست با وسایل مناسب نظیر جاروی مکانیکی و دیگر روش های تایید شده سطح معبر مورد نیاز را از آلودگی های احتمالی پاکسازی کنید. میزان قیر پخش شده در سطح کار بستگی به شرایط کارد دارد. اما در حالت عادی رعایت نکات مشخصی الزامی است که از جمله آن شامل:

1. چنانچه در معبر مورد نظر می بایست چند لایه متعدد آسفالت پخش و متراکم سازی شود در صورتی که فاصله زمانی بین اجرای آسفالت به شکل متوالی بین 1 الی 2 هفته باشد و مشروط بر این که باران روی آن نباریده باشد، می توان با نظر دستگاه نظارت از اجرای اندود تک کت بر روی آن خودداری کرد.

2. چنانچه پس از اجرای مرحله اول سطح روی آسفالت مورد نظر با گرد و غبار پوشیده شده باشد و یا این که در طی مراحل خشک شدن باران بارید باشد، میزان قیر 0/23 – 0/33 کیلوگرم در متر مربع خواهد بود. می بایست پیش از اجرای فرآیند های بعدی و قبل از پخش امولسیون قیری آن را با آب شیرین و زلال هم هجم خود رقیق نمود.

 

 

  اجرای آُسفالت

 

 

 

تقسیم و توزیع آسفالت

بعد از این که تمامی مراحل عنوان شده نظیر پاکسازی معبر مورد نظر، اجرای اندود نفوذی و اجرای اندود سطحی به درستی انجام شد، می بایست مصالح آسفالتی به درستی پخش و آماده کوبیدن شود. توجه داشته باشید که پخش آسفالت از نظر درجه حرارت محیط، درجه حرارت اندود آسفالت، آمادگی سطح کار باید حتما به تایید دستگاه نظارت رسیده باشد. از این رو پیمانکار پیش از این که تایید دستگاه نظارت را نگیرد نمی تواند نسبت به پخش و اجرای آسفالت اقدام نماید.

پیمانکار باید توجه داشته باشد که هنگامی که هوا بارانی باشد، مصالح اجرا شده در معابر یخ زده باشد و یا این که روی سطوح آلوده امکان اجرای پروژه آسفالت سازی در معبر فراهم نخواهد بود. معمولا برنامه زمان بندی اجرای عملیات باید به نحوی صورت بگیرد که پخش آسفالت در فصول مختلف سال انجام شود. علاوه بر آن درجه حرارت سطح کار نباید از 25 درجه سلسیوس کمتر باشد. عملیات پخش و تراکم دهی آسفالت با استفاده از لوازم و ماشین آلات خاصی انجام می شود که عبارتند از:

 

 

 

  اجرای آُسفالت

 

 

1. توزیع و پخش با استفاده از دستگاه فینیشر

در واقع اصلی ترین وظیفه این دستگاه توزیع و پخش اندود مورد نظر به شکل یکنواخت در عرض، ضخامت و در صورت وجود شیب معبر است. شایان ذکر است که محفظه و پره های این دستگاه به نوعی عمل می کند که آسفالت را به صورت یکنواخت در بخش جلویی صفحه های اطوی فینیشر پخش می کند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید یا به لینک مناسب ترین قیمت آسفالت مراجعه کنید.

 

2. توزیع و پخش با استفاده از دستگاه گریدر

یکی دیگر از ماشین آلاتی که می تواند عملیات تسطیح، رگلاژ و بازسازی شیب معبر را بر عهده گرفته و انجام دهد، این دستگاه است. برای انجام این کار در ابتدا باید سطح مورد نظر میخ کوبی و ریسمان کشی شود که پس از آن گریدر می تواند بدون ایجاد مانور اضافی سطح آسفالت را بازسازی کند.

 

تراکم آسفالت

یکی از عملیات هایی که می بایست در اجرای آسفالت به آن توجه داشت کوبیدن و تراکم دهی به اندود آسفالت مورد نظر است. حال انجام این فرآیند در طی راه سازی با استفاده از غلتک های مختلفی نظیر غلتک فولادی سه چرخ، غلتک لرزشی، غلتک لاستیکی و غلتک 2 یا 3 چرخ انجام می شود. نوع و تعداد غلتک مورد نظر در هر مورد بر اساس میزان اندود پخش شده باید به تایید دستگاه نظارت برسد. به صورت کلی تعداد غلتک ها باید برای به دست آمدن تراکم مورد نظر کافی باشد. از این رو نباید در طی اجرای این فرایند کمتر از 2 غلطک برای راه سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

نظرات

نظر بگذارید

بالا