یکی از موادی که در صنعت راهسازی و جاده سازی بیش از هر چیزی مورد استفاده قرار می گیرد آسفالت است که در انواع مختلفی تولید می گردد. در این مقاله به بررسی آسفالت سرد می پردازیم.
آسفالت سرد
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

آسفالت سرد

سعید قوتی یکشنبه 06 تیر 1400 0 نظر

یکی از موادی که در صنعت راهسازی و جاده سازی بیش از هر چیزی مورد استفاده قرار می گیرد آسفالت است که در انواع مختلفی تولید می گردد. در این مقاله به بررسی آسفالت سرد می پردازیم که ترکیبی از مصالح سنگی با قیر های محلول یا قیر آبه ها در دمای محیط تولید می گردد. این نوع از آسفالت را می توان در همین دما نیز پخش و متراکم کرد. هنگامی که آسفالت سرد با بهره گیری از قیر آبه تولید شود می بایست سنگدانه های آن به صورت مرطوب مورد استفاده قرار گیرد اما با قیر های محلول در دمای دمای محیط و یا تحت اثر حرارت می بایست این سنگدانه ها به شکل خشک مورد استفاده قرار گیرند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

انواع مختلف آسفالت سرد 

جالب است بدانید که این محصول را می توان بر طبق شیوه ای که تولید می گردد به دو قسم مختلف آسفالت سرد کار خانه ای و یا آسفالت سرد مخلوط در محل تقسیم بندی کرد.

 

 

  خدمات اسفالت

اجرای آسفالت توسط شرکت آرک گستر

 

 

آسفالت سرد کارخانه ای

این نوع از آسفالت که در کارخانه های ثابت تولید می گردد پس از ساخت به محل مورد نظر برای پخش و متراکم کردن فرستاده می شود. در تمامی مراحلی که این نوع از آسفالت تولید می شود از جمله تنظیم دانه بندی، توزین سنگدانه ها و اختلاط با قیر های محلول یا قیر آبه، می بایست کنترل لازم به همان صورت که در آسفالت گرم مورد نیاز است در این نوع از آسفالت نیز صورت بگیرد. در این مرحله از تولید، چنانچه از قیر آبه استفاده شود، مشروط بر این که رطوبت مصالح بیش از 3 درصد نباشد، نیازی به اجرای مرحله حرارت دادن و یا خشک کردن سنگ دانه ها نخواهد بود.

 

آسفالت سرد مخلوط در محل

به نوعی از آسفالت گفته می شود که در محل پخش و تراکم سازی تولید می گردد. در واقع عمل ترکیب قیر با دیگر مصالح در این روش به این صورت انجام می شود که سنگ دانه ها در کنار جاده به صورت ریسه شده قرار می گیرد و سپس عملیات قیر پاشی بر روی آن انجام خواهد شد. در مرحله بعد محلول مورد نظر ترکیب شده و با گریدر یا دیگر ماشین آلات قابل استفاده در محل پخش خواهد شد. سنگدانه هایی که با قیر ترکیب می شوند می بایست در این روش مرطوب باشند تا آسفالت سرد تولید شده کیفیت بالاتری داشته باشد.

 

 

  آسفالت سرد

 

 

 

مزایای آسفالت سرد

یکی از مهم ترین مزایایی که موجب شده استفاده از این نوع آسفالت بیش از پیش مورد توجه و استفاده صنایع مرتبط قرار بگیرد، این است که آسفالت سرد را می توان در مسافت های بسیار طولانی حمل کرده و پس از آن مورد استفاده خود قرار داد. علاوه بر آن باید متذکر شد که این نوع از آسفالت را می توان در تمام عملیات های رو سازی مورد استفاده قرار داد. از دیگر مزایایی که موجب شده این محصول به یکی از پر کاربرد ترین انواع آسفالت تبدیل شود، این است که می توان آن را در کارگاه یا انبار انباشته کرد و نگه داشت تا زمانی که به آن احتیاج باشد مورد استفاده قرار بگیرد.

 

کاربری های آسفالت سرد

عمده کاربری های این نوع از آسفالت در 3 مورد مختلف خلاصه می شود که عبارتند از:

 

بهره گیری از آسفالت برای راه سازی و جاده سازی

در صورتی که بتوان همه قوانین و معیار های طراحی و محدودیت های ترافیکی را به شکل کامل ملاحظه نمود به صراحت می توان اقرار کرد که آسفالت سرد در همه لایه های رو سازی مورد استفاده و بهره گیری قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که در صورتی می توان از این آسفالت در لایه های رویی استفاده کرد که ترافیک سبک یا متوسط باشد. چنانچه مسیر مورد نظر دارای ترافیک سنگین باشد، از این آسفالت به عنوان لایه پایه ای بهره گیری خواهد شد.

 

چنانچه مسیری به عنوان یک مکان با ترافیک پایین یا متوسط شناخته شود و برای راه سازی آن از آسفالت سرد استفاده گردد، اما پس از مدتی از حالت ترافیکی پایین خارج شده و در محل مورد نظر ترافیک سنگین صورت بگیرد، می بایست حتما در آن مسیر از یک لایه روکش آسفالت گرم استفاده شود. اصلی ترین دلیلی که موجب می شود این کار صورت گیرد، پیشگیری از بروز خرابی راه ها است.

 

 

  آسفالت سرد

 

 

بهره گیری از آسفالت برای تعمیر و رو سازی راه های برون شهری

از جمله مهم ترین عملیاتی که برای پیش گیری از خرابی راه ها مورد استفاده قرار می گیرد، لکه گیری و روسازی جاده های درون و برون شهری است. توجه داشته باشید که عملیات لکه گیری خرابی ها در سطح جاده را می توان با استفاده از مخلوط های سرد دپو شده انجام داد. علاوه بر آن می توان از این روش برای پر کردن چاله های موجود در راه و یا پر کردن ترک های جاده ای استفاده کرد. شایان ذکر است که برای انجام این کار شما می توانید هم از آسفالت سرد فوری و هم از آسفالت سرد تولید شده کارخانه ای استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

بهره گیری از آسفالت برای پوشش دهی اماکن مختلف از جمله مراکز ورزشی

کف فضا های ورزشی به دلیل تردد های بسیار زیادی که ورزش کاران بر روی آن انجام می دهند می بایست دارای ویژگی های مختص به خود باشد که مهمترین آن استحکام پوشش کف سازی است. چرا که بار زنده روی این کف زیاد است و در صورت عدم دقت کافی می تواند موجب چاله و ترک بر روی آسفالت مورد استفاده در کف سازه شود.

 

 

 

  آسفالت سرد

 

 

 

نحوه اجرای آسفالت سرد

توجه داشته باشید که ترکیب آسفالت سرد همان گونه که در ابتدا گفته شد به 2 شکل مخلوط کارخانه ای و تولید در محل انجام می شود که نوع اجرا آن ها در محل مورد نظر با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم:

 

نحوه اجرای ترکیب آسفالت سرد در محل

نحوه ترکیب مصالح مورد نیاز در این روش می تواند به شکل مختلفی انجام شود. به عنوان مثال برای ترکیب سنگ دانه ها با قیر می توانند از روش ترکیب سیار، ترکیب به شکل چرخشی، ترکیب با گریدر و یا ترکیب با دستگاه های باز یافتی اشاره کرد. در واقع این روش پوشش دهی برای تقویت و تصبیت رو سازی اصلی در محل مورد نظر استفاده می شود. مصالح اولیه پس از ترکیب به محل مورد نظر حمل شده و به شکل کپه ای یا ریسه ای شکل در محل مورد نظر ریخته می شود. فاصله این کپه ها باید به نوعی باشد که بتوان با استفاده از آن مقدار قیری که قرار است پخش گردد را تعیین کرد. 

 

توجه داشته باشید که پیش از انجام عملیات راه سازی جاده ای با استفاده از آسفالت سرد می بایست سطح راه مورد نظر را به خوبی تمیز کرد تا با این کار برای انجام عملیات آماده شود. پخش قیر بر اساس میزان مورد نیاز و محاسبه شده توسط دستگاه قیر پاش یا دستگاه اختلاط سیار روی مصالح کپه شده انجام می شود. در این بخش باید توجه داشت که سرعت حرکت باید به نوعی بوده که میزان قیر ترکیب آسفالت سرد در محدوده رواداری قرار داشته باشد.

 

یکی از موارد مهمی که در این باره باید به آن دقت شود این است که اجرای آسفالت  سرد در هوای سرد نباید صورت بگیرد چرا که سرما می تواند خاصیت چسبندگی قیر را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت آن را کاهش دهد. در واقع پس از این که محل مورد نظر با این روش پوشش دهی شد، می بایست تا 3 ماه در معرض هوای گرم و خشک باقی بماند. پخش آسفالت سرد با استفاده از ماشین های مخصوص، سرعت و بازدهی بیشتری دارد. در صورتی که از گریدر به عنوان ماشین پخش استفاده شود، خطر پاره شدگی و ایجاد حفره یا ترک در آسفالت وجود ندارد.

 

 

  آسفالت سرد

 

 

 

نحوه اجرای ترکیب آسفالت سرد کارخانه ای

در این نوع از ترکیب ها، سنگدانه ها با قیر امولسیونی مخلوط خواهند شد. این نوع از آسفالت ها که در راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد قابلیت کاربری برای پروژه هایی در مناطق دور افتاده را دارد. علاوه بر آن ترکیب آسفالت سرد کارخانه ای به جز گرد و غبار هیچ گونه آلاینده دیگری را در پی نخواهد داشت.

 

محدودیت اجرای آسفالت سرد

همان گونه که آسفالت سرد دارای مزایای بسیار زیادی بوده، در مقابل نیز محدودیت هایی را در پی دارد که موجب می شود بهره گیری از آن در هر شرایطی برای پیمانکار امکان پذیر نباشد. از جمله این محدودیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دمای محیط مورد نظر نباید کمتر از حد تعادل آن باشد. در واقع به هر میزان که دمای محیط پایین تر باشد مدت زمان بیشتری نیز برای  تثبیت آسفالت سرد مورد نظر در محل نیاز است. بهتر است اجرای این کار زمانی انجام شود که تا چند هفته دمای هوا سرد و مرطوب نباشد در واقع بهترین دما برای این کار حداقل 10 درجه سانتی گراد است.

اجرای این نوع از آسفالت در مکان هایی که رطوبت هوا بالا است توصیه نمی شود چرا که با وجود رطوبت در محل مورد نظر، آسفالت پخش شده شرایط و زمان لازم برای خشک شدن را نخواهد داشت.

در صورتی که لایه قدیمی به صورت کامل خشک نشده باشد امکان استفاده مجدد از آن و پخش یک لایه جدید بر روی آن وجود ندارد.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید یا به لینک مناسب ترین قیمت آسفالت مراجعه کنید.

 

 

نظرات

نظر بگذارید

بالا