آب بندی استخر با ایزوگام و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید. آرک گستر؛ ارائه دهنده بهترین خدمات و قیمت ایزوگام در تهران و کرج
آب بندی استخر با ایزوگام
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

آب بندی استخر با ایزوگام

سعید قوتی شنبه 12 تیر 1400 0 نظر

 

همان گونه که می دانید عملیات واتر پروف کردن استخر برای پیشگیری از نشت آب به لایه های کناری و زیرین صورت می گیرد. عمده استخر هایی که ساخته می شوند جهت مصارف کشاورزی و یا صنعتی بوده که می بایست پیش از بهره برداری از آن به صورت کامل عایق کاری شود. حال برای عایق کاری استخر هایی که جنس آن از خاک باشد می توان از مواد مختلفی استفاده کرد که هر کدام بسته به نوع جنسی که دارند مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

آب بندی استخر با ایزوگام به چه صورت انجام می شود

احتمالا می دانید که قیر یکی از مواد عایق کاری بوده که به شکل پوششی عمل می کند و برابر با فرمول و واحد پلیمریزاسیون برای عایق کاری سازه های ساختمانی و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که قیر به دلیل میزان انعطاف پذیری بالایی که دارد، موجب شده تا به عنوان یک عایق رطوبتی با مقاومت بالا شناخته شود و استفاده از آن همواره به عنوان یک واتر پروف در عایق کاری مخازن و استخر ها رایج است. همچنین باید گفت که انعطاف پذیری و مقاومت بالای آن در مقابل نفوذ مایعات نتیجه درجه پلیمر و تقویت فیبر آن است.

 

برای این که عملیات آب بندی استخر با ایزوگام را به درستی انجام دهید، می بایست پیش از هر کاری سطح مورد نظر خود را به درستی تمیز کرده و با استفاده از حرارت دهی ورق های مورد نظر را به سطوح بچسبانید. در صورتی که بتوانید پیش از به کارگیری این پوشش از قیر بهره گیری کنید، امکان جدا شدن آن به دلیل مجاورت با آب پایین می آید. در صورتی که از متخصصان در این زمینه سوال شود اکثرا استفاده از این روش را توصیه نمیکنند، چرا که علاوه بر صرف هزینه های بالا ممکن است به دلیل وجود مواد نفتی در آن آب را آلوده کند و پس از گذشت مدتی از استفاده برای بدن خطر ساز شود.

 

 

  آب بندی استخر با ایزوگام

 

 

اقدامات مورد نیاز پیش از آب بندی استخر با ایزوگام 

 

پیش از این که مخازن و سازه های خود را عایق کاری کنید می بایست شرایط پیش روی خود را به صورت کامل تجزیه تحلیل نمایید. حال این ارزیابی می تواند شامل مراحل مختلفی گردد که از جمله آن شامل:

 

  1. بررسی خصوصیات خاک منطقه

یکی از مسائل مهمی که پیش از انجام آب بندی استخر با ایزوگام می بایست مورد توجه خود قرار دهید، آزمایش خاک موجود در منطقه مورد نظر است. با این کار می توانید آب های سطحی، فشار هیدرواستاتیک و مواد شیمیایی موجود در خاک را به صورت کامل مورد بررسی خود قرار دهید. در واقع ارزیابی خاک به این دلیل صورت می گیرد که عایق رطوبتی بتواند با بیشترین فشار هیدرواستاتیک کند و در صورت وجود ترکیبات شیمیایی در خاک دچار خوردگی نشود.

یکی از مواردی که می بایست نسبت به آن بی توجه نبود میزان اسید ها و قلیاهای موجود در خاک است چرا که این موارد می توانند موجب تضعیف میله های تقویت کننده بتن و فولاد در آب شوند. همچنین ترکیباتی همچون نمک ها، سولفات ها، هیدروکسید های کلسیم، روغن ها و مواد شیمیایی که در خاک و کودها موجود هستند می توانند با ترکیبات سیمانی و یا میله های فولادی خورده شده واکنش نشان دهند. از این رو می بایست خصوصیات فیزیکی خاک به صورت کامل مورد ارزیابی و آزمایش قرار بگیرد. به عنوان مثال خاک رس در منطقه می تواند کمتر تحت فشار هیدرواستاتیک قرار گیرد.

 

  1. بررسی آب های زیر زمینی در صورت وجود

در صورتی که قوانین بین المللی ساختمان سازی را مورد توجه قرار دهید، خواهید دید که بهره گیری از آب بند ها در تمامی سازه های ساختمانی که در مجاورت با آب قرار دارند جزو ضروریات به حساب می آید. ارزیابی آب های زیر زمینی می بایست هنگامی انجام شود که میزان آن در بیشترین حالت خود باشد.

 

تفاوت آب بندی استخر با ایزوگام نسبت به دیگر روش های عایق کاری

همان گونه که می دانید آب بندی استخر با ایزوگام برای پیشگیری از نفوذ آب به داخل دیوار ها و کف مخزن مورد نظر صورت می پذیرد. این روش عایق کاری نیز همچون دیگر روش ها دارای مزایا و معایب متفاوتی است. از این رو امروزه روش های مختلف دیگری نیز برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد که شامل:

 

1. عایق کاری با کاشی و تفاوت آن با آب بندی استخر با ایزوگام

یکی از روش های عایق کاری که عموما مورد استفاده در مخازن و استخر های خصوصی است، روش عایق کاری و آب بندی با استفاده از کاشی بوده که در مقایسه با آب بندی استخر با ایزوگام دارای هزینه های نسبتا بیشتری خواهد بود. در این روش آب بندی پاک سازی کف و دیواره های استخر تا حدودی راحت تر از ایزوگام  بوده و علاوه بر آن ظاهر زیبا تری را به استخر می بخشد.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید.

 

2. عایق کاری با رنگ و تفاوت آن با آب بندی استخر با ایزوگام

بهره گیری از رنگ ها را می توان یکی دیگر از روش های آب بندی دانست که بسیار مقرون به صرفه است. اما این روش عایق کاری نسبت به آب بندی استخر با بهره گیری از ایزوگام با کیفیت دارای طول عمر بسیار کمتری بوده و طی مدت کوتاهی باید تمدید گردد. رنگ های مورد استفاده در این روش عایق کاری متفاوت است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب بندی با رنگ پلیمر در بر گیرنده کلر که حاوی مواد نرم کننده و رنگ دانه های خنثی بوده و دارای دوام بسیار بالایی است.

آب بندی با رنگ پایه سیمانی که یکی از بهترین گزینه ها برای روکش کردن استخر های بتنی است که از ترکیب مواد سفید یا رنگی با کاتالیزور تولید می گردد.

آب بندی با رنگ های اپوکسی، اکریلیک و پلی یورتان که در مقایسه با دیگر روش ها غشای چسبناک محکم تری دارد اما در مقایسه با دیگر رنگ ها مقاومت کمتری دارد.

 

 

  آب بندی استخر با ایزوگام

 

 

 

3. عایق کاری با اندود کاری و تفاوت آن با آب بندی استخر با ایزوگام

یکی از قدیمی ترین روش هایی که برای آب بندی سازه های ساختمانی و مخازن نگهداری از آب در گذشته های بسیار دور مورد استفاده عموم مردم قرار می گرفت، آب بندی با اندود کاری است. در این روش عایق کاری می بایست ماسه، سیمان و آب را با یکدیگر مخلوط کرده تا مواد خمیری شکلی به دست بیاید. جالب است بدانید که این خمیر با هر شرایطی تطبیق پیدا کرده و در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی را از خود به نمایش گذاشته است. در واقع این روش به دلیل این که فضای خالی بین منافذ درشت خاک را پر می کند، می تواند موجب مقاومت بالای آن شود.

جالب است بدانید که این روش عایق کاری به دلیل پر کردن فضا های موجود در مخزن، یک لایه غیر قابل نفوذ را تشکیل می دهد که به نسبت سایر روش ها بسیار مقرون به صرفه است و در مقایسه با آب بندی استخر با انواع ایزوگام می تواند طول عمر مفید بالاتری را داشته باشد. معمولا این روش عایق کاری با 10 سال ضمانت انجام می گردد و به عنوان یکی از بهترین روش های آب بندی محسوب می شود.

 

 

  آب بندی استخر با ایزوگام

 

 

4. عایق کاری با ژئوممبران و تفاوت آن با آب بندی استخر با ایزوگام

در صورتی که استخر مورد نظر برای مصارف کشاورزی و صنعتی طراحی و اجرا می شود می توانید از این روش عایق بندی استفاده کنید. اما برای استخر های خصوصی که با هدف شنا کردن ساخته می شود بهتر است به جای روش ژئوممبران از روش آب بندی استخر با ایزوگام بهره گیری کنید چرا که در این روش نمی توان استخر هایی با شیب تند را عایق بندی کرد. علاوه بر آن ترمیم ناپذیر بوده و همچنین پس از گذشت مدتی جلبک می زند. برای بستر سازی این نوع از آب بندی می توانید از خاک یا شفته آهک بهره گیری کنید همین موضوع سبب شده تا هزینه های مورد نیاز برای اجرای این آب بند پایین بیاید.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره با شماره 02146131126 تماس بگیرید یا به لینک مناسب ترین قیمت خرید ایزوگام از آرک گستر  مراجعه کنید.

 

5. عایق کاری با مواد نانو و تفاوت آن با آب بندی استخر با ایزوگام

یکی دیگر از روش های عایق کاری و آب بندی استخر ها و مخازن بزرگ و کوچک نگهداری از آب، بهره گیری از چسب نانو بوده که عموما مورد استفاده در استخر های خصوصی، سونا، جکوزی و سرویس های بهداشتی است. این چسب در برابر سرما، گرما و آتش بسیار مقاوم بوده و می توان با استفاده از آن استخر مورد نظر خود را از هر نوع رسوب و جلبک به سادگی پاک سازی کرد. شایان ذکر است که استفاده از چسب نانو به عنوان یکی از بهترین روش های آب بندی استخر محسوب می شود اما نسبت به روش عایق کاری با ایزوگام نیازمند صرف هزینه های بالاتری خواهد بود. همین مسئله موجب شده تا کمتر مورد استقبال عموم مردم به ویژه در مخازن صنعتی و کشاورزی قرار بگیرد.

نظرات

نظر بگذارید

بالا